Do szybkiego poczytania | 24/03/2023

Domofony VoIP: Kompletny przewodnik biznesowy

VoIP phone service background
TECHNOLOGIA I CYFRYZACJA | Usługa VoIP

Wraz z powszechnym wykorzystaniem technologii VoIP niektóre starsze funkcje odeszły w zapomnienie. Dobrym przykładem jest faksowanie, w którym coraz więcej firm przechodzi na cyfrowe faksy obsługujące technologię VoIP. Połączenia interkomowe to co innego. Systemy interkomowe były kiedyś szeroko stosowane, chociaż nie ograniczają się do konkretnych przypadków użycia. Ale dla firm, które potrzebują tej funkcji, niektórzy dostawcy usług VoIP oferują ją przynajmniej w niektórych planach.

CZYM JEST SYSTEM INTERKOMOWY?

Tradycyjnie mówiąc, system domofonowy to samodzielny system głosowy używany w budynku lub kampusie. Można znaleźć jednostki domofonowe zamontowane na stałe na zewnątrz budynków, takich jak domy mieszkalne lub bezpieczne obszary w kampusie biurowym. Szkoły i uczelnie to inne organizacje korzystające z interkomów. Systemy nie są podłączone do głównej sieci PSTN i służą do kontroli dostępu do określonych miejsc.

ZNACZENIE SYSTEMÓW INTERKOMOWYCH W KOMUNIKACJI BIZNESOWEJ

Domofony są podstawą systemów komunikacyjnych od dziesięcioleci i nadal są szeroko stosowane. Pomimo rozprzestrzeniania się nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych, takich jak poczta elektroniczna, komunikatory internetowe i wideokonferencje, domofony pozostają istotne i ważne w różnych branżach i zastosowaniach.

Jednym z powodów ich dalszego stosowania jest ich prostota i niezawodność. Domofony są łatwe w użyciu i wymagają minimalnego przeszkolenia, dzięki czemu idealnie nadają się do środowisk, w których pracownicy mogą nie być obeznani z technologią lub mają ograniczony dostęp do zasobów szkoleniowych. Są również trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak pogoda, dzięki czemu nadają się do użytku na zewnątrz.

Innym powodem, dla którego domofony są nadal ważne, jest ich zdolność do zapewniania natychmiastowej komunikacji i kontroli dostępu. W środowiskach o wysokim poziomie bezpieczeństwa, takich jak szpitale, szkoły i zakłady produkcyjne, domofony umożliwiają szybką i bezpośrednią komunikację między osobami lub zespołami. Umożliwiają również administratorom sprawdzanie i autoryzowanie dostępu do bezpiecznych obszarów, co jest szczególnie ważne w dzisiejszym świecie wzmożonych zagrożeń bezpieczeństwa.

Ponadto domofony zapewniają poziom prywatności i poufności, który nie zawsze jest możliwy w przypadku innych narzędzi komunikacyjnych. Na przykład w placówkach służby zdrowia interkomy mogą służyć do dyskretnej komunikacji między lekarzami, pielęgniarkami i pacjentami bez konieczności interakcji twarzą w twarz.

CZYM SĄ INTERKOMY VOIP?

Ponieważ technologia stale się rozwija, ważne jest, aby firmy były na bieżąco z najnowszymi narzędziami komunikacyjnymi, aby poprawić produktywność i poprawić wrażenia klientów. Jednym z takich narzędzi, które zyskało popularność w ostatnich latach, jest domofon Voice over Internet Protocol (VoIP).

Domofony VoIP to rodzaj urządzenia komunikacyjnego, które pozwala użytkownikom rozmawiać ze sobą przez Internet za pomocą głosu i wideo. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów domofonowych, które opierają się na połączeniu przewodowym, domofony VoIP wykorzystują Internet do przesyłania danych. Dzięki temu są bardziej wszechstronne i łatwiejsze w instalacji niż tradycyjne domofony, ponieważ nie wymagają żadnego dodatkowego okablowania ani infrastruktury.

JAK DZIAŁAJĄ INTERKOMY VOIP?

Domofony VoIP działają na zasadzie konwersji analogowych sygnałów głosowych na dane cyfrowe, które następnie mogą być przesyłane przez Internet. Proces ten nazywany jest cyfryzacją i umożliwia działanie interkomów VoIP bez konieczności połączenia przewodowego.

Kiedy użytkownik mówi do domofonu VoIP, jego głos jest przechwytywany przez mikrofon i przetwarzany na dane cyfrowe. Dane te są następnie kompresowane i przesyłane przez Internet za pomocą protokołu internetowego (IP). Na drugim końcu dane są dekompresowane i konwertowane z powrotem na sygnał analogowy, który można następnie odtwarzać przez głośnik.

Domofony VoIP mogą również obsługiwać wideo, co pozwala użytkownikom nie tylko słyszeć się nawzajem, ale także widzieć się nawzajem. Osiąga się to za pomocą kamery do przechwytywania wideo, które jest następnie kompresowane i wysyłane przez Internet wraz z danymi audio.

POŁĄCZENIA INTERKOMOWE VOIP

Niektórzy usługodawcy oferują tę funkcję klientom korporacyjnym w przypadku połączeń wewnętrznych. Połączenia interkomowe umożliwiają użytkownikom wybieranie numeru wewnętrznego w biurze, podobnie jak w przypadku zwykłego połączenia. Jednak zamiast dzwonić, urządzenie automatycznie odbierze połączenie. Możesz użyć tej funkcji do szybkich rozmów między współpracownikami, kontrolować dostęp do budynku, ogłaszać gości lub pingować określone osoby po drugiej stronie. Połączenia interkomowe są zazwyczaj bezpłatne i nie wiążą się z żadnymi opłatami ze strony usługodawcy.

Połączenia interkomowe nie zawsze wymagają dedykowanego sprzętu, takiego jak telefon stacjonarny. Niektórzy dostawcy oferują oprogramowanie stacjonarne i mobilne, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z systemu domofonowego z dowolnego urządzenia. Ta funkcja jest domyślnie wyłączona. Będziesz musiał włączyć i skonfigurować tę funkcję w określonych jednostkach, których potrzebujesz. Proces konfiguracji jest prosty i zwykle odbywa się za pośrednictwem internetowego pulpitu nawigacyjnego.

GDZIE I KIEDY KORZYSTAĆ Z POŁĄCZEŃ INTERKOMOWYCH VOIP

Domofon VoIP i dzwonki do drzwi

Kontrolowanie dostępu do obszaru chronionego jest jednym z najczęstszych zastosowań systemów domofonowych. Organizacje mogą podłączyć brzęczyki do drzwi do swoich systemów telefonicznych VoIP, tak jak każdy inny telefon SIP. Jednak zamiast odbierać połączenia, brzęczyk umożliwia osobom postronnym uzyskanie dostępu. Ta funkcja to świetny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa i uważne obserwowanie, kto może wejść do określonych obszarów w budynku lub do całego budynku.

Te dzwonki są popularne w szkołach i na uczelniach, magazynach, serwerowniach i podobnych miejscach. Niektóre jednostki mogą przesyłać zarówno wideo, jak i dźwięk. Możesz nawet nagrać materiał do późniejszego odtworzenia w celu przeglądu i monitorowania. Integracja systemu telefonicznego z systemami nadzoru (takimi jak CCTV) może rozszerzyć istniejące systemy bezpieczeństwa.

Zapowiadanie gości

Czasami nie chcesz dzwonić do ludzi, ale mimo to musisz przekazać informacje, takie jak goście wchodzący do budynku. Połączenia interkomowe są na to świetnym sposobem. Recepcjonista lub ochroniarz może ogłaszać gości za pomocą połączeń interkomowych i w przeciwieństwie do zwykłych połączeń nie musi czekać, aż ktoś odbierze telefon.

Przekazywanie zaparkowanych połączeń

W ruchliwym biurze jest bardziej niż prawdopodobne, że niektóre połączenia przychodzące trzeba kierować do właściwej osoby. W zależności od konkretnej konfiguracji możesz połączyć kilka funkcji VoIP, aby osiągnąć ten sam efekt. Załóżmy, że musisz przekazać połączenie do kolegi. Możesz umieścić połączenie w „zaparkowaniu”, a następnie interkomować z drugą osobą przed przekazaniem rozmówcy.

Awaryjny system nadawania i przywoływania

Funkcja połączeń interkomowych VoIP może być również przydatna podczas konfigurowania systemu transmisji alarmowych w całym biurze lub kampusie szkolnym. Ponieważ urządzenie zasadniczo zachowuje się jak każdy inny punkt końcowy SIP, można go używać do wysyłania powiadomień o nagłych wypadkach lub innych pilnych wiadomości, gdy użytkownicy są rozproszeni po wielu budynkach.

W zależności od potrzeb, możesz skonfigurować interkomy tak, aby komunikowały się ze sobą lub nie. Chociaż możesz wykonywać połączenia interkomowe z telefonu SIP, możesz potrzebować samodzielnych jednostek, jeśli budujesz system transmisji alarmowych. Jednostki te są zbudowane tak, aby były odporne na warunki atmosferyczne i wytrzymałe do użytku na zewnątrz.

KORZYŚCI Z INTERKOMÓW VOIP DLA FIRM

Przed VoIP organizacje potrzebowały oddzielnego systemu interkomowego do komunikacji lokalnej. Ale teraz dostawcy usług VoIP oferują to jako odrębną funkcję w swoich planach usług. Dzięki temu jest przydatny do poprawy komunikacji w biurze, zwiększenia bezpieczeństwa budynku i monitorowania dostępu do obszarów chronionych.

Domofony VoIP oferują firmom wiele korzyści, które czynią je atrakcyjnym rozwiązaniem komunikacyjnym. Oto niektóre z kluczowych zalet interkomów VoIP:

 1. Oszczędność kosztów: domofony VoIP wykorzystują Internet do komunikacji, eliminując potrzebę stosowania drogich linii telefonicznych i sprzętu. Może to skutkować znacznymi oszczędnościami kosztów dla firm, zwłaszcza tych o dużych potrzebach komunikacyjnych.
 2. Skalowalność: interkomy VoIP można łatwo skalować w górę lub w dół zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami firmy. To czyni je idealnymi dla rozwijających się firm lub tych, które mają zmienne potrzeby komunikacyjne.
 3. Mobilność: Domofony VoIP umożliwiają pracownikom komunikowanie się ze sobą z dowolnego miejsca na świecie, o ile mają połączenie z Internetem. Zwiększa to mobilność i elastyczność w miejscu pracy, umożliwiając pracownikom pracę zdalną lub w podróży.
 4. Zaawansowane zabezpieczenia: interkomy VoIP oferują zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak kontrola dostępu i szyfrowanie. Dzięki temu komunikacja pozostaje bezpieczna i poufna, zwłaszcza w branżach, w których bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie.

WYBÓR WŁAŚCIWEGO SYSTEMU INTERKOMU VOIP

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego systemu domofonowego VoIP dla Twojej firmy, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oto kilka kluczowych kwestii, o których należy pamiętać:

 1. Cel: Przede wszystkim rozważ cel systemu domofonowego. Czy będzie używany do kontroli dostępu, komunikacji wewnętrznej, czy obu? Zrozumienie specyficznych potrzeb Twojej firmy pomoże Ci wybrać system domofonowy, który spełni te potrzeby.
 2. Integracja: poszukaj systemu domofonowego, który dobrze integruje się z istniejącą infrastrukturą komunikacyjną, taką jak system telefoniczny, poczta e-mail lub platformy komunikacyjne. Może to usprawnić komunikację i zmniejszyć potrzebę stosowania wielu systemów.
 3. Funkcje: Rozważ funkcje oferowane przez system domofonowy. Czy oferuje uprawnienia kontrolne, alerty dźwiękowe lub połączenia parkowania?
 4. Skalowalność: upewnij się, że system interkomu jest skalowalny i może z łatwością sprostać rosnącym potrzebom komunikacyjnym Twojej firmy. Pomoże to uniknąć konieczności kosztownego przeglądu systemu w przyszłości.
 5. Kompatybilność: Sprawdź kompatybilność systemu domofonowego z różnymi urządzeniami, takimi jak smartfony, tablety i komputery stacjonarne. Umożliwi to pracownikom korzystanie z systemu interkomu z preferowanego urządzenia, zwiększając mobilność i elastyczność.
 6. Bezpieczeństwo: Poszukaj systemu domofonowego, który oferuje zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie i kontrola dostępu. Jest to szczególnie ważne dla firm działających w bardzo bezpiecznych środowiskach, takich jak placówki służby zdrowia lub agencje rządowe.
 7. Wsparcie: Upewnij się, że system domofonu jest dostarczany z kompleksowymi usługami wsparcia i konserwacji. Pomoże to rozwiązać wszelkie problemy, które mogą się pojawić, i zapewni aktualność oraz funkcjonalność systemu.

Biorąc pod uwagę te czynniki, możesz wybrać system interkomowy VoIP, który spełni unikalne potrzeby komunikacyjne Twojej firmy, jednocześnie poprawiając współpracę, wydajność i bezpieczeństwo.

Wszystko gotowe żeby skorzystać z VoIPstudio?

Zacznij darmowy 30 dniowy okres próbny, bez podawania danych karty kredytowej!

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Rozpocznij okres próbny! Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny

Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny teraz, dane Twojej karty kredytowej nie są potrzebne!