Do szybkiego poczytania | 12/04/2023

Jak wykonywać połączenia VoIP SIP na Androidzie

VoIP phone service background
TECHNOLOGIA I CYFRYZACJA

Popularność usług telefonicznych VoIP stale rośnie. Obecnie najczęściej używanym protokołem VoIP jest protokół inicjowania sesji lub SIP. Ale istnieje również najnowsza technologia używana do obsługi połączeń VoIP przez aplikacje internetowe o nazwie WebRTC.

WebRTC nie jest technologią oddzielną od SIP. To tylko zestaw narzędzi (SDK), które współpracują z infrastrukturą SIP, aby oferować bardziej wszechstronne aplikacje w ramach aplikacji po stronie użytkownika. Tak więc dostawcy VoIP utrzymują serwery i sieci SIP, ale teraz po stronie klienta klient może wybrać: „klienta telefonu w czystym SIP” lub „aplikację opartą na WeRTC”

Aplikacje VoIPstudio na telefony komórkowe z systemem Android i iOS korzystają już z WebRTC, ale jak dowiesz się w dalszej części tego artykułu, nadal możesz nawiązywać i odbierać połączenia w VoIPstudio przy użyciu natywnego klienta SIP Chrome lub dowolnej aplikacji SIP innej firmy. Ponadto w kolejnych artykułach omówimy różnice między każdą technologią i porozmawiamy o niezawodności aplikacji mobilnych.

W bieżącym artykule na temat połączeń VoIP na Androidzie wyjaśnimy, w jaki sposób użytkownicy Androida mogą korzystać z połączeń telefonicznych VoIP i jakie możliwości mają użytkownicy Androida z VoIP. W tym przewodniku dowiesz się, jak skonfigurować telefon z Androidem do wykonywania połączeń SIP.

Praktycznie wszystkie hostowane usługi VoIP i lokalne wdrożenia są oparte na protokole SIP.

Rosnące wykorzystanie smartfonów w przedsiębiorstwach i poza nimi stwarza nowe potrzeby. Wielu użytkowników szuka rozwiązania, które umożliwi im wykonywanie połączeń SIP na telefonach z systemem Android.

To wszystko jest możliwe i bardzo łatwe do zrobienia. Dowiedzmy się, jak to zrobić.

CZYM JEST PROTOKÓŁ SIP?

W świecie telekomunikacji i inżynierii sieci protokół to zestaw reguł, które mogą być używane przez dwa podmioty do przesyłania danych, informacji lub sygnałów. Reguły te określają składnię, metodę, standardy i semantykę komunikacji, aby zminimalizować zamieszanie i zapewnić sprawny przebieg sesji komunikacyjnych.

Protokół inicjowania sesji – w skrócie SIP – jest jednym z takich protokołów, który służy do sygnalizowania, konfigurowania i kontrolowania sesji multimedialnych. Sesje te mogą obejmować audio, wideo, wiadomości błyskawiczne, 2 rozmówców, wielu rozmówców lub dowolną kombinację powyższych zmiennych.

To, co użytkownik końcowy uważa za pojedynczą rozmowę telefoniczną, w rzeczywistości dzieli się na dwie fazy – „zestawienie połączenia” i „transfer mediów”. SIP jest używany w fazie zestawiania połączenia i implementowany w warstwie aplikacji. SIP jest używany do inicjowania połączenia między dwoma lub wieloma stronami za pośrednictwem serwerów proxy SIP. Po ustaleniu parametrów początkowych rzeczywiste przesyłanie połączeń i danych multimedialnych odbywa się bezpośrednio między punktami końcowymi w trybie peer-to-peer.

WYMAGANIA DOTYCZĄCE POŁĄCZEŃ TELEFONICZNYCH VOIP NA ANDROID

Zasadniczo połączenia telefoniczne VoIP można wykonywać i odbierać z dowolnego urządzenia obsługującego protokół SIP, w tym urządzeń z systemem Android. Google na swojej liście często zadawanych pytań informuje również, jak skonfigurować połączenia SIP na Androidzie (nazywają to połączeniami Wi-Fi).

Obsługa SIP jest obecna w Androidzie od dawna, odkąd została wprowadzona w wersji 2.3 aka Gingerbread w 2010 roku.

Oznacza to, że każdy nowoczesny smartfon (o ile został zakupiony w ciągu ostatnich trzech, czterech lat!) z systemem operacyjnym Android będzie mógł wykonywać połączenia SIP i pozwoli na integrację z VoIPstudio.

Niektórzy dostawcy hostowanych telefonów VoIP oferują dedykowane aplikacje na smartfony na iOS i Androida, które umożliwiają użytkownikom wykonywanie połączeń głosowych za pośrednictwem ich usługi. Jednak nie wszystkie z nich to robią, ale to nie znaczy, że nie możesz wykonywać połączeń SIP za pośrednictwem tych usług.

Na przykład VoIPstudio to świetna usługa obsługująca protokół SIP, dzięki czemu klient może używać danych logowania do konta na dowolnym kliencie SIP z systemem Android, aby wykonywać połączenia.

Istnieje wiele aplikacji VoIP innych firm, które obsługują połączenia SIP, niezależnie od tego, czy oferują usługi VoIP. Niektóre z nich są bezpłatne, inne wymagają jednorazowej opłaty.

Chociaż te ostatnie aplikacje mogą zapewniać dodatkowe funkcje, nie każdy użytkownik będzie ich potrzebować. Z pewnością możliwe jest wykonywanie połączeń SIP z urządzeń z Androidem bez dodatkowych opłat.

JAK SKONFIGUROWAĆ SIP NA ANDROID

Konfiguracja SIP w Androidzie nie jest trudnym zadaniem. Jest to prosty proces, który na każdym telefonie nie powinien zająć więcej niż kilka minut.

Wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to konto u dostawcy usług telefonicznych VoIP i telefon z systemem Android.

Jeśli znasz wszystkie szczegóły, takie jak nazwa użytkownika, hasło i adres serwera/domeny, możesz rozpocząć nawiązywanie i odbieranie połączeń po zakończeniu konfiguracji klienta Android SIP.

Należy pamiętać, że nie wszystkie urządzenia z systemem Android mają tę samą wersję i funkcje. Musimy powiedzieć, że ostatnio niektórzy producenci systemu operacyjnego Android blokują tę funkcję osadzania SIP na swoich urządzeniach. Jeśli dzieje się to w Twoim smartfonie, będziesz musiał użyć naszej aplikacji mobilnej VoIPstudio lub dowolnej aplikacji SIP innej firmy.

Samouczek krok po kroku dotyczący konfiguracji klienta SIP na Androidzie

Oczywiście pierwszą rzeczą, której będziesz potrzebować, jest uzyskanie poświadczeń SIP z dowolnej usługi telefonicznej VoIP, z której akurat korzystasz.

W przypadku VoIPStudio możesz znaleźć swoją nazwę użytkownika, hasło i domenę SIP, wybierając profil z panelu Moje konto. Zapisz to na kartce lub zapisz jako notatkę w telefonie/komputerze.

Reklama! Opcje menu mogą się różnić w zależności od marki telefonu, modelu lub wersji Androida. W tym przewodniku użyliśmy Xiaomi Redmi 7A z Androidem 10 (MIUI GLOBAL 12.0.1).

Oto, co musisz zrobić.

1.Przejdź do aplikacji telefonu.
2.Kliknij więcej ikon lub ustawień „Trzy kropki”.

3.Następnie przejdź do ustawień zaawansowanych
4.Wybierz ustawienia SIP
5.Kliknij „+”, aby dodać nowe konto SIP.

6.Użyj swojej nazwy użytkownika VoIPstudio SIP, hasła i danych domeny, aby uzupełnić profil SIP na urządzeniu z systemem Android.

Jeśli chcesz, możliwe jest również odbieranie połączeń SIP na Androidzie. Aby odbierać również połączenia SIP, zaznacz opcję dla połączeń przychodzących. Lokalizacja ustawienia również będzie się różnić.

Jeśli opcja jest odznaczona, będziesz mógł tylko wykonywać połączenia. Możliwość odbierania połączeń SIP bardziej obciąża baterię, ale większość użytkowników wolałaby to włączyć.

Wielu użytkowników zapomina sprawdzić ustawienie podczas zakładania konta, przez co traci wiele połączeń.

Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że niektórzy klienci będą oferować obsługę wszystkich połączeń wykonywanych przez telefon, a nie tylko połączeń SIP.

Do Ciebie należy wybór najlepszej opcji w danej sytuacji, ale zwykle najlepiej jest pozwolić aplikacji obsługiwać tylko połączenia SIP. W ten sposób zwykłe połączenia będą obsługiwane przez domyślną aplikację telefonu.

I to wszystko. Możesz teraz wykonać swoje pierwsze połączenie SIP!

KORZYŚCI Z POŁĄCZEŃ SIP NA ANDROIDZIE

Jedną z największych zalet VoIP jest możliwość wykonywania połączeń z szerokiej gamy urządzeń. Od klientów soft phone na komputerze po dedykowane telefony IP.

Korzystanie z dedykowanego telefonu IP zapewnia najlepsze wrażenia, szczególnie dla pracowników korzystających z firmowego systemu telefonicznego ich organizacji. Dzieje się tak dlatego, że są one wyposażone w niezbędny sprzęt, aby oferować takie opcje, jak wideokonferencje, dedykowane przyciski do zawieszania połączeń i inne funkcje.

Istnieje jednak wiele sytuacji, w których użytkownicy po prostu muszą wykonać lub odebrać połączenie bez żadnych dodatkowych funkcji. Załóżmy, że sprzedawca musi wykonać ostatni telefon, aby zamknąć sprzedaż, ale jest w podróży lub poza biurkiem.

Menedżerowie, którzy spędzają dużo czasu w podróży lub menedżerowie, którzy są pod telefonem 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, będą mieli wiele okazji do korzystania z połączeń SIP na urządzeniach z Androidem. Oto najlepsze funkcje, jakie mają do zaoferowania połączenia SIP:

1. Wykonywanie połączeń SIP na Androidzie jest takie proste

Jak widać, rozpoczęcie wykonywania połączeń SIP na Androidzie nie wymaga żadnej wiedzy technicznej. VoIPstudio unika wszystkich tych problemów, pozostawiając wybór aplikacji użytkownikowi końcowemu. Usługa ułatwia klientom pobieranie danych logowania do konta i używanie ich do wykonywania połączeń z dowolnego wybranego przez nich urządzenia lub aplikacji. Ale pamiętaj, aby uzyskać lepsze wrażenia użytkownika końcowego, sugerujemy pobranie naszej własnej aplikacji VoIP dostępnej na Androida i iOS.

2. Nie przegap żadnego połączenia, kiedy telefon lub aplikacja jest offline.

Umożliwiamy naszym klientom skonfigurowanie przekierowania połączeń do zewnętrznego miejsca docelowego jako przepełnienie. Zostanie to zrobione, gdy aplikacja mobilna będzie niedostępna, aby uniknąć utraty połączeń przychodzących.

3. Ekonomiczna komunikacja

Policz swoje bieżące wydatki telekomunikacyjne. Wyobraź sobie oszczędność ponad 50%.

Połączenia SIP nie wymagają drogiego sprzętu, kosztów instalacji, kosztów utrzymania…

Poza tym mają konkurencyjną cenę za Twoje rozmowy, dzięki której od razu zauważysz oszczędności. Nie ma potrzeby początkowej inwestycji.

4. Możliwość rozszerzenia usługi

Rejestrując się w usłudze połączeń SIP, masz możliwość zwiększenia lub zmniejszenia liczby linii.

Ten system działa przez Internet, więc dodanie jednej lub więcej sieci nic Cię nie kosztuje.

Poza tym VoIPStudio może pomóc w wygenerowaniu tych nowych linii. To nie może być łatwiejsze.

5. Poprawia produktywność

W wyniku oszczędności czasu, jakie ta technologia generuje dla Ciebie, Twoja produktywność wzrośnie. Wraz z rozwojem Twojego zespołu zarządzanie nim stanie się łatwiejsze i nie będziesz musiał tracić czasu na przyzwyczajanie się do trudnych systemów.

Do połączeń SIP potrzebujesz tylko smartfona.

6. Bądź osiągalny pod lokalnymi numerami kontaktowymi na całym świecie

Dzięki SIP możesz odbierać połączenia z lokalnego numeru telefonu kontaktowego z dowolnego miejsca, w którym masz dostęp do Internetu. Dzięki temu Twoi klienci nie będą świadomi, czy odbierasz telefon z biura, pracujesz w domu czy jesteś w podróży.

7. Świetne wrażenia użytkownika

Mówimy o bardzo łatwej w użyciu technologii, z bardzo prostym interfejsem do zarządzania i konfigurowania wszystkiego. Z tego systemu można sterować całą firmą.

Z drugiej strony rozmowy będą wysokiej jakości i bez spadków. Telefony stacjonarne czasami zawodzą, ale dzięki połączeniom SIP unikniesz tych problemów.

Wszystko gotowe żeby skorzystać z VoIPstudio?

Zacznij darmowy 30 dniowy okres próbny, bez podawania danych karty kredytowej!

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Rozpocznij okres próbny! Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny

Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny teraz, dane Twojej karty kredytowej nie są potrzebne!