Do szybkiego poczytania | 29/08/2023

6 wskazówek ułatwiających współpracę w zespole

VoIP phone service background
Komunikacja w biznesie | Usługa VoIP

Praca zespołowa jest podstawą każdej firmy, dużej lub małej. Niewiele organizacji może odnieść sukces bez wspólnego wysiłku. Dlatego zachęcanie do współpracy zespołowej powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak obecna blokada sprawia, że ​​sytuacja jest interesująca dla większości biur. Jak utrzymać ducha zespołu podczas pracy z domu?

To, że biuro jest puste, nie oznacza, że ​​należy zachęcać pracowników do współpracy. W rzeczywistości jest to prawdopodobnie najlepszy czas, aby zacząć myśleć o nowych i kreatywnych sposobach promowania pracy zespołowej. Współpraca jest powodem, dla którego niektóre firmy radzą sobie lepiej niż inne, jeśli chodzi o dostosowanie się do nowej sytuacji, takiej jak praca zdalna. Czytaj dalej, aby zapoznać się z naszymi 6 najlepszymi sposobami na poprawę współpracy w zespole.

Skoncentruj się na swojej misji
Jaka jest Twoja misja dla całej firmy? Współpraca zespołowa jest bardzo dobra, ale jest trudna do osiągnięcia bez jasnej misji lub celu. Twoi pracownicy potrzebują powodu, aby przyjść do pracy i być pasjonatem tego, co robią. Jasne, wypłata jest ważna, ale nie jest jedynym czynnikiem, który napędza większość ludzi.

Misja spełnia tę rolę. Misja firmy jest jeszcze ważniejsza w takich czasach, kiedy wszyscy pracują zdalnie i z dala od członków zespołu. Nie ma lepszego czasu na wzmocnienie i powtórzenie misji firmy wszystkim pracownikom. Upewnij się, że wszyscy w firmie znają misję i długoterminowe cele, a nie tylko liderzy zespołów czy menedżerowie.

Kiedy wszyscy pracownicy są zaangażowani w te same cele, będą dążyć do samodzielnej współpracy. Będą zmotywowani do znalezienia najlepszych sposobów wykonania pracy. W przypadku braku jasnej i przekonującej przyczyny pracownicy bez wątpienia znajdą powody, by unikać współpracy. Efektywna współpraca zespołowa wymaga jasnego celu i misji.

Komunikacja
Komunikacja jest siłą napędową każdej działalności grupowej, niezależnie od tego, czy chodzi o przygotowywanie świątecznego posiłku rodzinnego w domu, czy prowadzenie odnoszącego sukcesy biznesu z dziesiątkami lub setkami pracowników. Bez skutecznego systemu komunikacji nie masz środków na szerzenie świadomości ani pracę nad osiąganiem celów biznesowych.

Przez większą część XX wieku komunikacja biznesowa odbywała się oddzielnymi kanałami. Firmy korzystały z połączeń telefonicznych w przypadku procesów wymagających natychmiastowej komunikacji i papieru (listów, notatek itp.) w pozostałych przypadkach. Wynalezienie poczty elektronicznej dodało kolejny kanał komunikacji, ale nadal nie było dużej integracji między różnymi systemami komunikacyjnymi.

Ta sytuacja jest nie do utrzymania dla firm w 2020 roku. Potrzebą chwili jest skuteczna komunikacja, która przecina systemy, narzędzia i kanały. Nowoczesny system telefonii biznesowej to w większości VoIP. Nie daj się jednak zwieść części z telefonem. Technologia VoIP integruje większość form komunikacji biznesowej w jeden kompleksowy pakiet.

VoIP umożliwia pracownikom łatwą komunikację między sobą, klientami i zarządem. Ułatwia zespołom współpracę, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. W rzeczywistości obecny model biznesowy pracy z domu jest skuteczny dzięki systemom telefonicznym VoIP i szybkiemu internetowi. Bez tych dwóch podstawowych infrastruktur niewiele firm mogłoby nawet długo funkcjonować.

Jeśli masz już usługę telefonii VoIP, nadszedł czas, aby wykorzystać ją do pracy zespołowej. Dzięki darmowym połączeniom w sieci i bardzo tanim stawkom za połączenia międzynarodowe Twoi pracownicy nie powinni mieć żadnych przeszkód we współpracy. Zachęcaj zespoły do ​​korzystania ze wszelkich potrzebnych im środków — czy to rozmowy telefonicznej, wideokonferencji czy spotkania wirtualnego — do wspólnej pracy.

Podkreślaj indywidualne mocne strony
Podkreślanie indywidualnych mocnych stron może wydawać się złą radą, gdy mówimy o współpracy. Ale dla zespołu bardzo ważne jest, aby odnieść sukces. Nie każdy może być liderem lub dobrze przemawiać w miejscu publicznym. Ale to nie jedyne umiejętności cenne w miejscu pracy. Każdy zespół potrzebuje innego zestawu umiejętności niż jego członkowie, aby wykonać pracę zgodnie z harmonogramem. Dlatego tak ważne jest podkreślanie indywidualnych atutów.

Ludzie lubią być doceniani, a nie tylko jako część zespołu lub jednostki biznesowej. Budowanie dobrego zespołu polega na znalezieniu ludzi o odpowiednich umiejętnościach, którzy potrafią ze sobą współpracować. Oznacza to, że zachęcanie do współpracy zespołowej zaczyna się od momentu rozpoczęcia rekrutacji na dane stanowisko. Musisz zatrudnić ludzi o odpowiednich atrybutach do ich poszczególnych ról, ale także posiadających umiejętności potrzebne danemu zespołowi.

Wszystko to oznacza, że ​​podczas rekrutacji musisz poszerzać pulę talentów. VoIP może pomóc w zatrudnieniu najlepszych talentów, bez względu na to, gdzie mieszkają. Dlaczego powinieneś ograniczać wysiłki związane z zatrudnianiem pracowników do lokalnych granic miasta? Dzięki elastycznym grafikom i opcjom pracy zdalnej zdobądź najlepszą osobę do pracy i zespół z dowolnego miejsca na świecie!

Firmy mogą przeprowadzać wirtualne rozmowy kwalifikacyjne za pośrednictwem wideokonferencji, aby znaleźć idealny talent. Następnie możesz również wdrożyć nowych pracowników za pomocą procesów szkoleniowych online. To świetne rozwiązanie, aby nadal zatrudniać ludzi, zwłaszcza gdy prawie wszyscy i tak pracują z domu.

Spotkania towarzyskie poza pracą
Innym łatwym sposobem na poprawę współpracy w zespole jest zachęcanie zespołów do spotkań towarzyskich poza pracą. Jest to ważne z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że wspólne działania społeczne pozwalają pracownikom łączyć się ze sobą na głębszym poziomie niż codzienna praca. Otwiera nieformalne kanały komunikacji, a także pozwala pracownikom budować wzajemne zaufanie. Większość firm ma ćwiczenia zespołowe lub warsztaty budowania zespołu, ale aktywność społeczna poza miejscem pracy może być znacznie bardziej skuteczna.

Uczestnictwo w zajęciach społecznych (kluby książki, zajęcia fitness itp.) lub pokonywanie wspólnych wyzwań pozwala pracownikom postrzegać innych jako prawdziwych ludzi, stojących w obliczu tych samych zmagań, co oni. Może pomóc w stworzeniu silnych więzi między członkami zespołu i przełamaniu nieufności wynikającej ze stereotypów, uprzedzeń lub zwykłego nieporozumienia.

Podczas gdy kontakty towarzyskie poza miejscem pracy to dobry pomysł, jak możesz to wprowadzić w życie podczas pracy zdalnej? Rozwiązanie jest właściwie dość proste. Możesz planować i uczestniczyć w działaniach społecznościowych wirtualnie, gdy masz skuteczny system komunikacji. Nawet pracując z domu, większość pracowników ma telefony i komputery z kamerami internetowymi. Skorzystaj z tego, aby organizować zajęcia, takie jak wirtualne kluby książki lub wyzwania „dopasuj się”. W tym przedsięwzięciu może pomóc również wirtualna happy hour w każdy piątek lub okazjonalna wirtualna impreza w biurze.

Nagradzaj współpracę
Nie wystarczy wymagać od pracowników lepszej współpracy. Potrzebujesz również sposobów aktywnego zachęcania do takiego zachowania i nagradzania go, gdy zespoły zademonstrują pożądane wyniki. Jest tak wiele sposobów na dzielenie się procesem i wynikami wielkich wspólnych wysiłków. Jak często zespoły wspominały udane projekty lub duże kontrakty, kiedy wszystko się połączyło?

Uwiecznij te historie w takiej lub innej formie, aby zainspirować pracowników. Możesz udostępniać biuletyny ze zdjęciami przedstawiającymi duży projekt, który powstał dzięki pracy zespołowej. Ale nie ograniczasz się tylko do tekstu i zdjęć. Dzięki VoIP możesz łatwo korzystać z wideo, audio, tekstu i wszystkiego, co możesz wymyślić. Seminaria, szkolenia, warsztaty, roczne raporty firmowe i podcasty to świetne sposoby na dzielenie się wynikami współpracy zespołowej.

Zachęcaj do innowacyjności i kreatywności
Zespoły odnoszące sukcesy potrzebują przestrzeni do rozwoju. Muszą przeprowadzić burzę mózgów i wymyślić kreatywne pomysły, aby wykorzystać indywidualne mocne strony zespołu. Głównym powodem, dla którego zespoły są ważne, jest to, że zespół jest znacznie większy niż suma jego poszczególnych członków. Potrzebujesz więc zespołów, które mają postawę „damy radę” i mogą dążyć do przekraczania oczekiwań. Nie jest to możliwe, jeśli liderzy biznesowi nie zachęcają do kreatywności i innowacji.

Spójny zespół jest w stanie pracować lepiej niż poszczególni pracownicy, ponieważ każdy członek zespołu wykorzystuje swoje mocne strony, nawet gdy zmierzają do wspólnego celu. Dość często wysiłki te wymagają nieszablonowego myślenia i innowacyjnych pomysłów do wdrożenia. Niestety, wiele firm ignoruje ten aspekt współpracy, dopóki nie jest za późno.

Praca zespołowa pozwala ludziom pożyczać nowe pomysły od innych osób o różnych umiejętnościach, pochodzeniu i doświadczeniach. Odnoszący sukcesy zespół składa się z osób o unikalnych perspektywach i może je wykorzystać do tworzenia lepszych produktów i usług. Niezależnie od tego, czy Twoja firma jest mała, zatrudniająca garstkę pracowników, czy też duża międzynarodowa korporacja, współpraca zespołowa ma kluczowe znaczenie dla sukcesu.

Obecna pandemia zmusza firmy do odkrywania nowych modeli pracy i elastycznych grafików. To także doskonała okazja do kultywowania i doskonalenia współpracy zespołowej w firmie. Zadzwoń do VoIPstudio już dziś i umów się na bezpłatny 30-dniowy okres próbny. Zobacz, jak możemy szybko i łatwo pomóc Ci usprawnić współpracę!

Wszystko gotowe żeby skorzystać z VoIPstudio?

Zacznij darmowy 30 dniowy okres próbny, bez podawania danych karty kredytowej!

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Rozpocznij okres próbny! Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny

Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny teraz, dane Twojej karty kredytowej nie są potrzebne!