Do szybkiego poczytania | 30/07/2021

12 pomysłów na wirtualne zajęcia integracyjne

VoIP phone service background
VoIP dla firm

W ciągu ostatniej dekady praca w domu stała się bardziej powszechna w większości firm. Obecna pandemia tylko przyspieszyła transformację większości firm. Niezależnie od tego, czy praca zdalna jest dla Twojej firmy środkiem tymczasowym, czy planujesz pozostać z nią na dłużej, potrzebujesz wirtualnych działań integracyjnych, aby utrzymać zaangażowanie pracowników.

Zła wiadomość jest taka, że większość działań i pomysłów związanych z budowaniem zespołu jest ukierunkowana na fizyczne miejsce pracy. Dobrą wiadomością jest to, że wiele z tych czynności można dostosować do pracy wirtualnej. Co więcej, możesz nawet tworzyć ciekawe sposoby budowania zespołów, gdy wychodzisz z sali konferencyjnej i używasz zdalnych narzędzi.

Dlaczego budowanie zespołu jest kluczowe w pracy zdalnej?

Większość liderów biznesu kładzie nacisk na działania mające na celu budowanie zespołu w celu wzmocnienia poczucia wspólnoty, poprawy zaufania i budowania więzi między pracownikami. Gdy część lub cały Twój zespół pracuje zdalnie, pracownicy mają więcej możliwości, by poczuli się niewidzialni, niesłyszani i niedoceniani. Praca zdalna niesie ze sobą pewną samotność, ponieważ nie możesz codziennie widywać się z kolegami ani dzielić lunchu i przerw na kawę.

Na początku praca w domu może być świetna, ale wiele osób z czasem traci motywację. Czują się oderwani od swoich kolegów z zespołu i martwią się, że nie będą w stanie skontaktować się ze swoim menedżerem lub uzyskać informacji zwrotnej na temat swojej pracy. Zajęcia integracyjne mogą pomóc Twoim zespołom pokonać te przeszkody i zbliżyć wszystkich do siebie.

Czy potrafisz wirtualnie zbudować świetny zespół?

Kolejnym oczywistym pytaniem jest to, czy możliwe jest tworzenie zespołu w wirtualnym otoczeniu.Na szczęście praca zdalna nie oznacza rezygnacji z budowania zespołu czy utrzymywania świetnego zespołu. Wystarczy wykazać się kreatywnością i użyć wirtualnych narzędzi.

Istnieją wirtualne gry, których możesz użyć, aby lepiej poznać swoich współpracowników. Wykorzystaj wspólną godzinę na lunch lub kawę, aby nadrobić zaległości w pracy lub projektach osobistych. Możesz nawet zaangażować członków rodziny, dzieci i zwierzęta domowe, gdy pracujesz w domu!

Większość działań związanych z budowaniem wirtualnego zespołu należy do jednej z tych kategorii:

  • W czasie rzeczywistym a asynchroniczne
  • Jednorazowe zajęcia a regularne wydarzenia
  • Produktywność vs zabawa
  • Związane z pracą a osobiste

To, którą konkretną aktywność wybierzesz, będzie zależeć od okazji, ilości czasu, czy wszyscy mogą uczestniczyć w tym samym czasie itp. Na przykład, możesz zagrać w 5-minutową grę na początku każdego spotkania online. Gospodarz może raz w miesiącu zorganizować bardziej rozbudowaną grę, aby zniwelować nudę pracy w domu. Niektóre działania wymagają, aby wszyscy uczestniczyli w czacie wideo. Inne mogą być asynchroniczne, co oznacza, że pracownicy mogą uczestniczyć, gdy mają czas ponad tydzień lub miesiąc itp.

Nie wszystkie działania teambuildingowe muszą być związane z pracą lub praktyczne. Spróbuj wykorzystać niektóre czynności, które służą wyłącznie zabawie lub pomagają pracownikom bliżej się poznać. Na przykład możesz poprosić wszystkich o podzielenie się wspomnieniami z ostatnich wakacji, pokazanie hobby, podzielenie się obserwacjami dzikiej przyrody lub po prostu pokazanie zdjęć swoich zwierząt.

Spraw, by spotkania online były zabawne

Dla większości ludzi spotkania są uciążliwą częścią dnia pracy. Zespoły wirtualne również muszą odbywać okresowe spotkania, aby udostępniać aktualizacje, postępy i informacje. Dlaczego więc nie uczynić ich bardziej interesującym?

60 sekund sławy

Niezależnie od tego, czy masz cotygodniowe, czy comiesięczne spotkania, jest to prosta czynność, aby rozpocząć zabawną notatkę. Poproś każdego członka zespołu o opowiedzenie dowcipu, przeczytanie wiersza, zaśpiewanie piosenki lub zrobienie czegoś zabawnego na początku spotkania. Kto wie, może nawet odkryjesz ukryte supergwiazdy w swoim zespole!

Jak mija Ci tydzień?

Zaproś członków zespołu, aby podzielili się krótką informacją o tym, jak się czują w tym tygodniu. Przytłoczony zbliżającym się terminem? Czy jesteś podekscytowany, aby zacząć tydzień po pierwszym biegu na 10 km? Pamiętaj, aby poinformować wszystkich, że nie musi to być związane z pracą. To okazja do podzielenia się troskami i triumfami także w sprawach osobistych.

Co u Ciebie nowego?

To świetny pomysł, aby podzielić się czymś nowym z kolegami z drużyny. Może to być nowy artysta, którego właśnie odkryłeś, lub przepis, który stworzyłeś w ciągu weekendu. Opublikuj zdjęcie lub link do wywiadu czystrony internetowej. Może to być wszystko, co odkryłeś w tym tygodniu lub miesiącu.

Udostępnij śmieszne zdjęcie/mem/gif

Na każdym spotkaniu możesz zmieniać się dla każdego członka zespołu. Niech udostępnią zabawne zdjęcie – może to być ich zwierzęta domowe, dziecko, samochód lub cokolwiek innego. Poproś ich, aby wyjaśnili, co dzieje się na obrazku i dlaczego go wybrali.

Pamiętaj, że nie musisz wykonywać wszystkich tych czynności na raz. Wybierz to, co najlepiej pasuje do Twojego zespołu i zawsze możesz to zmienić, jeśli chcesz czegoś innego.

Wirtualne zabawy

Pokaż i powiedz

Pamiętasz pokaz i opowiedz w szkole? To świetny sposób na poznanie kolegów z drużyny, nawet jeśli pracujesz zdalnie. Możesz zaplanować to z wyprzedzeniem co tydzień lub co dwa tygodnie. Daj każdemu 5 lub 10 minut na pochwalenie się hobby lub specjalnym projektem. Może budują ze swoim dzieckiem zestawy lego lub lubią malować miniatury. Cokolwiek to jest, mogą udostępniać zdjęcia, aby pochwalić się zdobytymi trofeami! Zachęcaj wszystkich do zadawania pytań w celu rozwijania silnych więzi zespołowych poprzez łączenie wspólnych zainteresowań.

Twórz i udostępniaj playlisty muzyczne

Kto nie słucha i nie rozmawia o muzyce? Poproś wszystkich o udostępnienie swoich ulubionych list odtwarzania, gdy pracują, ćwiczą lub po prostu odpoczywają na koniec dnia. Możesz odkryć kolegów z drużyny, którzy mają podobne gusta lub uczestniczyli w tym samym koncercie. To świetny sposób, aby dowiedzieć się więcej o danej osobie i uzyskać kilka świetnych propozycji muzycznych.

Biurkowy bałagan

Ten może być bałaganiarski. Kiedy idziesz do biura, oczekuje się, że twoje biurko będzie stosunkowo schludne. Ale wszystkie zakłady są wyłączone, gdy pracujesz w domu! Poproś członków zespołu o udostępnienie zdjęć lub nawet krótkiego klipu wideo prezentującego ich biurko. Może być jeszcze fajniej, jeśli masz dzieci lub zwierzęta, które uwielbiają zamieniać biurko w miejsce do zabawy.

Zgadnij kto?

Ta wirtualna aktywność integracyjna wymaga trochę pracy przygotowawczej, ale możesz rozdawać nagrody dla zwycięzcy! Menedżer prosi wszystkich o podzielenie się zabawnymi/nieznanymi faktami na swój temat. Kompilują to w dokument główny i każdy musi odgadnąć, do kogo odnosi się każdy fakt. Po około tygodniu udostępnij klucz odpowiedzi i przyznaj nagrodę temu, kto odgadnie najlepiej.

Gry integracyjne dla pracowników zdalnych

Wirtualny pokój ewakuacyjny

Jakie jest lepsze ćwiczenie integracyjne niż escape room? Chociaż nie możesz uczestniczyć w jednym z nich osobiście, możesz wziąć udział w wirtualnym ćwiczeniu escape room. Twój zespół będzie miał gospodarza, który poprowadzi Cię przez pokój, a Twój zespół musi współpracować, aby uciec. To dobra zabawa i zachęca członków zespołu do nawiązywania więzi i wspólnej pracy nad rozwiązywaniem problemów.

Konkurs ciekawostek

Kto nie lubi dobrej rundy ciekawostek w pubie? Spróbuj odtworzyć tę klasyczną grę pubową wirtualnie z gospodarzem lub pobierz aplikację z ciekawostkami. Zaproś członków drużyny do gry w czasie rzeczywistym, dołącz do drużyn lub walcz indywidualnie. Wirtualne ciekawostki mogą pomóc Ci zbudować silniejszy, szczęśliwszy i bardziej produktywny zespół.

Lunch/godzina towarzyska online

Jedną z rzeczy, których wszyscy z pewnością tęsknią za pracą zdalną, jest wyjście na lunch lub koktajl po pracy w piątek. Ustal datę i poproś wszystkich, aby zamówili w swojej ulubionej usłudze dostarczania posiłków. Usiądź wygodnie i zrelaksuj się, ponownie dzieląc lunch jako zespół. Jeśli ktoś z Twojego zespołu ma doświadczenie lub pasję do mieszania koktajli, możesz również zorganizować wirtualną happy hour. Każdy może dołączyć do swojego ulubionego drinka lub spróbować podążać za gospodarzem.

Napisz dla siebie instrukcję obsługi

To dobre ćwiczenie dla nowych zespołów lub gdy masz nowy personel na pokładzie. Niech każdy utworzy  dokument lub klip wideo prezentujący ich wyjątkowy styl pracy. Dołącz kilka wskazówek i poproś o podanie podstawowych informacji, takich jak:

  • Wolą komunikację pisemną czy werbalną? Najpierw SMS-y czy e-maile?
  • Jaki jest ich ulubiony czas na pracę bez przerw?
  • Czy lubią rozmowy wideo, rozmowy telefoniczne lub spotkania online w celu rozwiązania problemu?
  • Jaki jest najlepszy sposób na przyciągnięcie ich uwagi i jakie są ich irytujące zwierzaki?

Zbierz i skompiluj te dokumenty w repozytorium, aby wszyscy byli świadomi tych stylów pracy. W ten sposób wszyscy obecni i przyszli członkowie mogą nabrać tempa bez marnowania kilku godzin na spotkanie.

Wszystko gotowe żeby skorzystać z VoIPstudio?

Zacznij darmowy 30 dniowy okres próbny, bez podawania danych karty kredytowej!

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Rozpocznij okres próbny! Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny

Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny teraz, dane Twojej karty kredytowej nie są potrzebne!