Do szybkiego poczytania | 19/08/2021

WiFi calling: czym jest i jak może pomóc firmom?

VoIP phone service background
VoIP dla firm

Technologia zmieniła sposób, w jaki komunikujemy się w miejscu pracy na wiele sposobów. Obecna pandemia zmusiła firmy i ich pracowników do korzystania z wirtualnego biura, ze wszystkimi jego zaletami i wadami. A jeśli jest coś, co jest kluczowe dla udanego wirtualnego biura, to są to technologie i procesy komunikacyjne.

Czym jest wifi calling?

Wifi calling jest wszędzie, nawet jeśli sądzisz, że nigdy go używałeś. Skype lub Facetime są świetnymi przykładami aplikacji konsumenckich, które umożliwiają rozmowy przez Wifi. Istnieje również wiele systemów biznesowych, które wykorzystują połączenia wifi do taniej i bezproblemowej komunikacji.

Wifi calling to dokładnie to, co myślisz- wykonywanie połączeń przy użyciu sieci wifi zamiast tradycyjnej sieci telefonicznej (linie stacjonarne, wieże komórkowe). Oznacza to, że wifi calling jest dobrodziejstwem, gdy jesteś w obszarach o słabym zasięgu lub w miejscach, gdzie sieci operatorskie nie działają dobrze (piwnice, windy, obszary wiejskie, itp.)

Jak wykonywać połączenia w sieci Wi-Fi

Z punktu widzenia użytkownika końcowego, połączenie wifi nie różni się od zwykłego połączenia. Wybierasz numer, na który chcesz zadzwonić, czekasz aż osoba odbierze i rozpoczynasz rozmowę. Główna różnica leży za ekranem. Połączenie wykorzystuje połączenie sieciowe wifi do przekierowania połączenia, a nie sieć operatora.

W większości przypadków można nadal korzystać z typowych funkcji połączeń, takich jak telekonferencje, włączanie zestawu głośnomówiącego, wyciszanie się itp. Jest to świetna alternatywa, gdy masz słaby zasięg telefonii komórkowej, ale jesteś podłączony do silnej sieci wifi.

Co zrobić, jeśli sygnał wifi nie jest zbyt silny? Włączenie funkcji dzwonienia przez wifi nie oznacza, że każde połączenie będzie wykonywane przez sieć wifi. Większość telefonów poszukuje najsilniejszego sygnału podczas inicjowania połączenia i korzysta z tej sieci. Czasami mogą to być wieże komórkowe Twojego operatora, innym razem będzie to Twoja sieć wifi.

Jakie telefony obsługują połączenia wifi?

Większość nowoczesnych smartfonów korzystających z platform iOS lub Android obsługuje połączenia wifi. Możesz również sprawdzić, czy Twój operator oferuje taką funkcję. Zazwyczaj nie ma żadnych dodatkowych opłat za korzystanie z funkcji wifi calling, ponieważ rozmowy wykorzystują sygnał wifi.

Jeśli wsparcie połączeń wifi jest ważne dla Ciebie, to jest to dobry pomysł, aby sprawdzić swoją stronę internetową przewoźnika. Większość operatorów obsługuje połączenia wifi, nawet jeśli odnoszą się do niego pod inną nazwą.

Jak włączyć lub wyłączyć połączenia wifi

Włączenie lub wyłączenie tej funkcji różni się w zależności od modelu telefonu, ale często można ją znaleźć w obszarze ustawień połączeń lub sieci. Nie trzeba ponownie uruchomiać telefonu lub zadzwonić do operatora, aby włączyć wifi calling.

Różnica między VoIP a rozmowami przez wifi

Jeszcze kilka lat temu pojęcie wifi calling było praktycznie nieznane, ale dziś większość modeli telefonów i operatorów obsługuje tę usługę. Sam termin jest nowy, ale technologia, która go napędza, powinna być znana menedżerom i ekspertom telekomunikacyjnym. Wifi calling wykorzystuje technologię VoIP do kierowania połączeń z telefonu komórkowego przez sieć wifi zamiast sieci operatorskich.

Dlaczego więc potrzebuje osobnej nazwy? To dlatego, że wifi calling został opracowany przez operatorów jako alternatywa dla popularnych aplikacji VoIP konsumentów, takich jak Skype. Prawie każda firma lub konsument VoIP rozmowy wymaga oddzielnej aplikacji zainstalowanej na telefonie lub laptopie. Aby być konkurencyjnym, przewoźnicy opracowali rozmowy wifi, który działa automatycznie na telefonie.

Więc kiedy ludzie mówią o połączeniach VoIP, odnoszą się do platformy lub oddzielnej aplikacji na urządzeniu, ale kiedy odnoszą się do wifi calling, to  funkcja, która działa automatycznie, gdy wykonać połączenie.

Różnica między VoIP a rozmowami przez wifi

Istnieje wiele korzyści z korzystania z połączeń wifi dla użytku osobistego lub biznesowego.

Poprawia jakość połączeń

Podczas nawiązywania połączenia za pomocą urządzenia mobilnego jakość połączenia zależy od siły sygnału komórkowego. Jeśli zasięg w Twojej okolicy jest słaby, istnieje większe prawdopodobieństwo, że połączenie zostanie przerwane lub będzie źle brzmiało. Dzwonienie przez Wifi może poprawić jakość połączenia, zwłaszcza jeśli masz silny sygnał Wifi w porównaniu z zasięgiem u operatora.

Nie trzeba pobierać aplikacji

W przeciwieństwie do większości konsumenckich aplikacji VoIP, nie musisz pobierać kolejnej aplikacji na swój telefon, aby korzystać z połączeń przez sieć Wi-Fi. Wszystko, co musisz zrobić, to włączyć tę funkcję i wykonywać połączenia w zwykły sposób.

Nie zużywa minut na połączenia

Ponieważ rozmowy używają połączenia wifi, nie zużywają minut z planu połączeń. Chociaż niektórzy operatorzy mogą wliczyć go do miesięcznego limitu. Zawsze lepiej jest sprawdzić z dostawcą, chyba że masz nieograniczony plan połączeń.

Połączenia międzynarodowe są tańsze

Chociaż dostawcy ograniczają połączenia międzynarodowe przy użyciu połączenia wifi, większość połączeń w obrębie i do Stanów Zjednoczonych jest bezpłatna. Oznacza to, że nie musisz się martwić o naliczanie opłat, gdy podróżujesz lub komunikujesz się z partnerami biznesowymi.

Brak dodatkowych opłat i prowizji

Dzwonienie przez Wifi nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami ani funkcjami premium. Nie musisz nawet kontaktować się z operatorem, aby je włączyć. Jest to proste ustawienie, które można znaleźć w aplikacji ustawień telefonu.

Używa Twojego aktualnego numeru telefonu

Nie ma potrzeby zmiany numeru telefonu, aby korzystać z połączeń wifi. Ponieważ nie ma osobnej aplikacji do zainstalowania, nie musisz tworzyć kolejnego loginu i hasła. Eliminuje to ryzyko związane z zapomnieniem hasła lub koniecznością zmiany ustawień dla każdej wykonywanej rozmowy.

Świetna alternatywa dla nieregularnego zasięgu

Jak często znalazłeś się w miejscu, gdzie sygnał komórkowy jest słaby lub nie ma go wcale? Jest to szczególnie przydatne dla użytkowników, którzy podróżują służbowo do obszarów wiejskich lub odległych. Jeśli głównie wykonujesz połączenia z domu, większość połączeń może przechodzić przez sieć wifi, ponieważ prawdopodobnie znajdujesz się w odległości 50-100 stóp od routera.

Zachowuje baterię

Co się dzieje, gdy jesteś w obszarze o słabym zasięgu sieci komórkowej? Twój telefon zużywa dużo baterii, próbując połączyć się z najlepszym sygnałem i siecią. Włączenie funkcji nawiązywania połączeń w sieci Wi-Fi minimalizuje zużycie baterii, dzięki czemu nie wyczerpuje się ona dokładnie wtedy, gdy jest potrzebna.

Wady połączeń wifi

Ograniczenia dotyczące połączeń międzynarodowych

Wifi calling może sprawić, że niektóre połączenia są tańsze, ale nadal istnieje wiele ograniczeń w przypadku rozmowów międzynarodowych. Większość połączeń nie może być zakończona przy użyciu tylko wifi calling, więc operatorzy nadal będą pobierać opłaty. Jest to często mniej kosztowne niż bez wifi calling, ale nadal jest to coś, co musisz rozważyć.

Słaby sygnał wifi

Podczas gdy rozmowy przez wifi są świetną alternatywą, gdy masz słaby zasięg, nie zawsze są one lepsze od zwykłych rozmów. Najlepszą jakość połączenia można zauważyć, gdy używasz wifi calling z domu. Jednak kiedy używasz publicznych sieci wifi, takich jak w kawiarni lub na lotnisku, możesz nie mieć przepustowości do obsługi połączeń. Pomyśl o wszystkich osobach próbujących się połączyć i korzystających z danych w sieci, więc nie bądź zaskoczony, jeśli jakość Twojego połączenia spadnie.

Poleganie na połączeniach wifi w takiej sytuacji może oznaczać katastrofę, zwłaszcza jeśli wykonujesz połączenia biznesowe. Nie tylko będzie to wyglądać nieprofesjonalnie, ale również stracisz cenne minuty spotkania, próbując ponownie nawiązać połączenie i kontynuować rozmowę.

Publiczne hotspoty wifi

Mimo że liczba publicznych hotspotów wifi wzrosła w ciągu ostatniej dekady, nadal nie są one całkiem powszechne. Nawet jeśli uda Ci się połączyć z jednym z nich, prędkość i przepustowość mogą nie obsługiwać połączeń wifi. Dodatkowo korzystanie z publicznych hotspotów wifi wiąże się z zagrożeniami bezpieczeństwa dla połączeń biznesowych.

Nie wszystkie modele i operatorzy obsługują połączenia w sieci Wi-Fi

Wsparcie dla połączeń wifi jest coraz większe, ale wiele starszych modeli telefonów nie obsługuje go. Główne sieci operatorów obsługują wifi calling, ale mniejsze firmy mogą nie oferować tej usługi.

Czy połączenia wifi nadają się do użytku biznesowego?

Pomimo korzyści płynących z połączeń wifi, VoIP jest nadal lepszą opcją dla firm. Dlaczego?

W przypadku połączeń wifi nie masz żadnej gwarancji jakości głosu, bezpieczeństwa ani ogólnej wydajności. Twoi pracownicy muszą polegać na swoich operatorach, aby zrealizować połączenia. Jeśli funkcja przestanie działać lub połączenie nie zostanie nawiązane, nie masz żadnych opcji pomocy technicznej.

Kolejnym problemem jest numer telefonu. Wifi calling używa numeru telefonu pracownika, a nie tego, którego chcesz, aby używali do celów biznesowych. Jeśli Twoi pracownicy kontaktują się z klientami, wolałbyś, aby używali numeru służbowego. Aplikacje VoIP pozwalają użytkownikom na wykonywanie połączeń z ich urządzeń osobistych przy użyciu prawidłowego numeru firmowego

Ponadto, połączenia wifi brakuje kilku funkcji, które są częścią standardowych usług VoIP, takich jak poczta głosowa, przekazywanie połączeń, wideokonferencje itp.

Nawet w przypadku małych firm, korzyści płynące z usług VoIP klasy biznesowej są nie do przecenienia. Dzwonienie przez Wifi jest często idealne dla rozmów osobistych lub okazjonalnych podróży, ale aby uzyskać spójne doświadczenie, trzymaj się usługi VoIP dla swojej firmy.

Wszystko gotowe żeby skorzystać z VoIPstudio?

Zacznij darmowy 30 dniowy okres próbny, bez podawania danych karty kredytowej!

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Rozpocznij okres próbny! Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny

Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny teraz, dane Twojej karty kredytowej nie są potrzebne!