Do szybkiego poczytania | 14/07/2023

Odkrywanie mocy rozwiązań bramek VoIP

VoIP phone service background
TECHNOLOGIA I CYFRYZACJA

W dzisiejszym środowisku cyfrowym firmy nieustannie poszukują innowacyjnych rozwiązań usprawniających procesy komunikacji i zwiększających produktywność. Jednym z rozwiązań, które zyskało znaczną popularność, jest technologia Voice over Internet Protocol (VoIP).

Wykorzystując moc Internetu do przesyłania połączeń głosowych, VoIP stanowi ekonomiczną i elastyczną alternatywę dla tradycyjnych systemów telefonicznych. Aby jednak w pełni uwolnić potencjał VoIP , firmy muszą wykorzystać rozwiązania bramek VoIP.

Te potężne narzędzia łączą sieci VoIP i tradycyjne systemy telefoniczne , umożliwiając bezproblemową integrację i zwiększając możliwości komunikacyjne.

W tym artykule zagłębimy się w zalety rozwiązań bramek VoIP i zbadamy, w jaki sposób mogą one pomóc w komunikacji biznesowej.

Od oszczędności kosztów i skalowalności po lepszą jakość połączeń i rozbudowane funkcje, rozwiązania bramek VoIP mogą odmienić Twoją komunikację. Dołącz do nas, aby odkryć niewykorzystaną moc VoIP i dowiedzieć się, w jaki sposób te rozwiązania bramek mogą wynieść Twoją firmę na nowy poziom.

CZYM JEST BRAMKA VOIP?

Bramka VoIP to urządzenie sprzętowe przeznaczone do konwersji rozmów telefonicznych z różnych źródeł na Voice-over IP. Ważne jest, aby pamiętać, że to urządzenie może przetwarzać w obie strony, więc możliwa jest konwersja ruchu VoIP na dowolny inny sygnał telefoniczny.

JAK DZIAŁA BRAMKA VOIP?

Interfejs bramy VoIP między tradycyjną publiczną komutowaną siecią telefoniczną (PSTN) a sieciami VoIP. Konwertuje analogowe sygnały głosowe na cyfrowe pakiety , które mogą być przesyłane przez Internet.

Gdy połączenie jest wykonywane z telefonu tradycyjnego lub VoIP, bramka tłumaczy sygnał, umożliwiając jego transmisję przez Internet lub PSTN, w zależności od miejsca docelowego. Umożliwia firmom łączenie istniejących systemów telefonicznych z sieciami VoIP, zapewniając kompatybilność i płynny przepływ komunikacji.

Należy zauważyć, że bramka musi obsługiwać media telefoniczne i  sygnalizację  oraz konwertować je na Voice-over IP z odpowiednim kodekiem mediów VoIP i odpowiednim protokołem sygnalizacyjnym.

TYPY BRAMEK VOIP

Bramy VoIP występują w różnych formach, w tym:

Bramy sprzętowe

Bramy sprzętowe to fizyczne urządzenia, które łączą się z siecią PSTN za pośrednictwem tradycyjnych linii telefonicznych lub interfejsów cyfrowych. Często mają wiele portów, aby pomieścić kilka linii telefonicznych jednocześnie.

Bramy oparte na oprogramowaniu

Z drugiej strony bramki programowe to rozwiązania wirtualne działające na serwerach lub aplikacjach. Oferują większą skalowalność i elastyczność, ponieważ można je łatwo wdrożyć i zarządzać nimi w środowisku opartym na chmurze.

BARDZIEJ POPULARNE KODEKI VOIP BRAMEK

Od strony mostu VoIP najczęściej spotykanymi protokołami sygnalizacyjnymi VoIP są SIP i H.323, natomiast najczęściej używanymi kodekami do kodowania głosu są G711 i G729.

Po drugiej stronie bramek dozwolone źródła to:

Analogowe linie i urządzenia PSTN

Bramy te mogą łączyć tradycyjne zwykłe telefony z systemem telefonicznym Voice over IP lub system telefoniczny VoIP z liniami analogowymi PSTN. Dlatego analogowa bramka VoIP obejmuje bramkę FXO i bramkę FXS.

  • FXS Gateway (Foreign eXchange Subscriber Interface) : łączy starsze telefony, faksy i systemy telefoniczne z infrastrukturą VoIP.
  • FXO Gateway (interfejs Foreign eXchange Office) : Podłącz analogowe linie telefoniczne lub analogowy interfejs rozszerzenia PBX do IP.

Cyfrowe linie PSTN

Cyfrowe linie telefoniczne były bardzo popularne w latach 90. i na początku 2000 r. Technologia ta jest również znana jako ISDN (Integrated Services Digital Network). Technologia ta miała zapewniać wiele usług w ramach jednego połączenia .

Na przykład linie podstawowe (PRI) E1/T1 mogą przesyłać 24 kanały głosowe. Spowodowało to, że wiele PBX używało tych linii do łączenia ich z siecią PSTN. Podczas migracji centrali PBX do VoIP może być konieczne zachowanie tych połączeń ISDN, aby bramki VOIP ISDN były przydatne.

Bramka komórkowa

Bramki GSM konwertują połączenie komórkowe GMS/3G/4G/5G na SIP i udostępniają je jako łącze trunkingowe do systemu IP PBX i odwrotnie.

DO CZEGO SŁUŻĄ BRAMKI VOIP?

Bardzo przydatne jest na przykład umożliwienie podłączenia istniejących linii tradycyjnych do centrali VoIP PBX. Jeśli Twoja firma ma starsze łącze ISDN i chcesz podłączyć je do centrali VoIP PBX, te bramki VoIP pomogą w tym. Ale mają więcej zalet, które odkryjemy w dalszej części tego postu.

Należy zauważyć, że w porównaniu z  adapterami telefonii analogowej ATA , które zwykle konwertują od 1 do 8 rozmów jednocześnie, urządzenia te mają większą skalę i obsługują znacznie więcej technologii telefonicznych. Adaptery ATA zwykle konwertują tylko linie analogowe na VoIP.

Jeśli zamierzasz zapewnić łącza VoIP do pojedynczego urządzenia analogowego, takiego jak telefon, mechanizm otwierania drzwi, faks lub system alarmowy, powinieneś przyjrzeć się urządzeniom ATA i zapoznać się z naszymi instrukcjami konfiguracji.

KORZYŚCI Z BRAMKI VOIP

Jak możesz się dowiedzieć, istnieje wiele korzystnych scenariuszy dla tych bramek VOIP. Zobaczmy główne:

Efektywność kosztowa

W niektórych scenariuszach korzystanie z bramek może być tańsze niż zmiana istniejącej infrastruktury telefonicznej.

Na przykład wiele hoteli ma tradycyjne analogowe centrale PBX z setkami analogowych numerów wewnętrznych, ale obecnie operatorzy telefoniczni przestawiają swoje publiczne linie telefoniczne na VoIP. Problem polega na tym, że ta stara centrala PBX musi zostać naprawiona, aby połączyć się z nowymi liniami IP.

Wykorzystanie bramki do konwersji linii IP na analogowe lub ISDN pozwoliłoby hotelom na dalsze korzystanie z ich tradycyjnej platformy telefonicznej.

Niektórzy dostawcy nadal korzystają z łączy analogowych i ISDN, więc kiedy nasza firma wskakuje na VoIP, używamy bramki do podłączenia tradycyjnych łączy do platformy VoIP PBX .

Poprawiona elastyczność i skalowalność

Inną kluczową zaletą bramek VoIP jest elastyczność i skalowalność, jaką oferują . W przypadku tradycyjnych systemów telefonicznych dodawanie nowych linii telefonicznych lub rozbudowa systemu może być złożonym i kosztownym procesem.

Jednak w przypadku bramek VoIP dodanie nowych linii lub rozbudowa systemu jest tak proste, jak dodanie nowego użytkownika do sieci. Skalowalność VoIP pozwala firmom łatwo dostosować się do wzrostu lub sezonowych wahań potrzeb komunikacyjnych, bez znacznych początkowych inwestycji.

Co więcej, VoIP umożliwia firmom elastyczność pracy z dowolnego miejsca . Pracownicy mogą wykonywać i odbierać połączenia za pomocą urządzeń mobilnych, laptopów lub komputerów stacjonarnych, o ile mają połączenie z Internetem. Jest to szczególnie korzystne dla pracowników zdalnych lub firm z wieloma lokalizacjami, ponieważ umożliwia bezproblemową komunikację niezależnie od odległości fizycznej.

Pozwala na zachowanie aktywności tradycyjnych połączeń telefonicznych

Istniejące firmy z kilkoma lokalizacjami mogą już mieć istniejące połączenia między swoimi lokalizacjami.

Gdy firmy te migrują swoje centrale PBX do VoIP , mogą chcieć  zachować aktywność tradycyjnych połączeń telefonicznych . Rozwiązaniem może być użycie bramek pod każdą stroną.

Pozwala mieć kilka linii awaryjnych

Zachowaj kilka „awaryjnych” linii przy użyciu innej technologii niż linii VoIP.

Wdrażając linie telefoniczne za pośrednictwem VoIP, musimy polegać na połączeniu szerokopasmowym i stabilności linii telefonicznych. Aby mieć jakieś rozwiązanie awaryjne, moglibyśmy wdrożyć alternatywne łącza szerokopasmowe lub użyć technologii telefonicznej, takiej jak linia ISDN.

W ten sposób osiągniemy podejście „hybrydowe” , które w niektórych scenariuszach może być bardziej niezawodne. 

Bezproblemowa integracja z istniejącymi systemami

Możesz podłączyć VoIP PBX do innej infrastruktury komunikacyjnej. Na przykład, jeśli chcesz podłączyć PBX bezpośrednio do sieci GSM, może być konieczne użycie jednej z tych bramek.

Bezpieczeństwo i niezawodność rozwiązań VoIP Gateway

Bezpieczeństwo i niezawodność to kluczowe kwestie, jeśli chodzi o systemy komunikacyjne . Rozwiązania bramek VoIP oferują solidne środki bezpieczeństwa w celu ochrony połączeń głosowych i transmisji danych. Często obejmują one protokoły szyfrowania, zapory ogniowe i mechanizmy uwierzytelniania w celu ochrony komunikacji przed nieautoryzowanym dostępem i podsłuchem.

Ponadto rozwiązania bramek VoIP zapewniają wysoki poziom niezawodności dzięki wykorzystaniu rozproszonej architektury. W przypadku awarii sieci lub systemu połączenia mogą być automatycznie przekierowywane do systemów zapasowych lub alternatywnych kanałów komunikacji, minimalizując przestoje i zapewniając nieprzerwaną komunikację.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE BRAMKI VOIP?

Skalowalność

Upewnij się, że rozwiązanie odpowiada obecnym i przyszłym potrzebom komunikacyjnym Twojej firmy.

Fizyczna ilość portów

Wybierz bramkę, która ma wymaganą liczbę portów każdego typu.

Kompatybilność portów fizycznych

Upewnij się, że porty po obu stronach używają tych samych złączy interfejsu.

Cechy i funkcjonalności

Oceń funkcje oferowane przez bramkę i określ, czy odpowiadają one Twoim wymaganiom biznesowym.

Obsługa protokołu VoIP

Upewnij się, że protokoły sygnalizacyjne i medialne dla bramki SIP i centrali PBX są kompatybilne. Weź pod uwagę poziom wsparcia i konserwacji dostawcy , w tym aktualizacje oprogramowania, rozwiązywanie problemów i pomoc techniczną.

Ładowanie połączeń

Oblicz swój czas pracy i rozważ zwiększenie tego progu z 10% do 25%.

Koszt

Przeglądając producentów, znajdziesz wiele modeli i cen. Musisz znaleźć urządzenie, które odpowiada Twoim potrzebom i ma lepszy stosunek kosztów.

Bezpieczeństwo

Oceń środki bezpieczeństwa, które implementuje bramka, aby chronić Twoją komunikację przed potencjalnymi zagrożeniami.

NAJWIĘKSI PRODUCENCI BRAMEK VOIP W BRANŻY

Oto krótka lista największych producentów bramek VoIP w branży.

TYPOWE PRZYPADKI UŻYCIA BRAMEK VOIP W VOIPSTUDIO

VoIPstudio to chmurowa platforma VoIP PBX, a korzystanie z bramek VoIP nie jest zbyt popularne. Ponieważ wielu lokalnych i międzynarodowych dostawców łączy nasze serwery VOIP z sieciami PSTN, dostępność usług jest zapewniona.

Może być konieczne użycie bramki, jeśli masz linię biznesową analogową lub ISDN i masz trudności z przenoszeniem numerów przez platformę VoIPstudio.

Wdrożenie bramki w swoim lokalu i przekazywanie połączeń przychodzących z tych linii PSTN do VoIPstudio przy użyciu bramki może pomóc w zarejestrowaniu Twojego numeru w VoIPstudio .

Innym najczęstszym zastosowaniem jest podłączenie tradycyjnego urządzenia analogowego przez VoIP . Na przykład wyobraź sobie, że masz tradycyjny system alarmowy lub inne urządzenie komunikujące się przez modem 56K i musisz utrzymywać te urządzenia w stanie gotowości do pracy. Korzystanie z bramek analogowych lub adapterów ATA może pomóc w przywróceniu tego działania.

PRZYSZŁOŚĆ TELEKOMUNIKACJI DZIĘKI ROZWIĄZANIOM BRAMEK VOIP

Gdy firmy dostosowują się do ery cyfrowej, komunikacja odgrywa kluczową rolę w ich sukcesie. Rozwiązania bramek VoIP stanowią pomost między tradycyjnymi systemami telefonicznymi a sieciami VoIP, umożliwiając firmom pełne wykorzystanie mocy technologii VoIP.

Od oszczędności kosztów i skalowalności po lepszą jakość połączeń i rozbudowane funkcje, rozwiązania bramek VoIP mogą zmienić sposób komunikowania się. Korzystając z tych rozwiązań, firmy mogą zwiększyć produktywność, współpracę i elastyczność, jednocześnie redukując koszty i bezproblemowo integrując się z istniejącymi systemami.

Odblokuj moc rozwiązań bramek VoIP i przenieś swoją komunikację biznesową na nowy poziom.

Potrzebujesz dodatkowej pomocy lub informacji o bramkach VoIP? Skontaktuj się z VoIPstudio już teraz , a jeden z naszych agentów Ci pomoże.

Wszystko gotowe żeby skorzystać z VoIPstudio?

Zacznij darmowy 30 dniowy okres próbny, bez podawania danych karty kredytowej!

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Rozpocznij okres próbny! Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny

Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny teraz, dane Twojej karty kredytowej nie są potrzebne!