Do szybkiego poczytania | 16/04/2021

Najważniejsze wskazówki dotyczące pracy w domu

VoIP phone service background
VoIP dla firm

Praca z domu to trend, który rośnie powoli i systematycznie w organizacjach na całym świecie. W roku 2021 roku może być to standardowa praktyka dla niektórych pracowników. Nawet jeśli nie pracujesz w domu w pełnym wymiarze godzin, wiele firm pozwala pracownikom pracować zdalnie przez dzień lub dwa w ciągu tygodnia.

Dla innych praca z domu może być jednocześnie ekscytująca i wymagająca. Jak jednocześnie pogodzić pracę i życie prywatne?

Jeśli dopiero przechodzisz z pełnoetatowej pracy biurowej do pracy w domu, czytaj dalej, aby zapoznać się z naszymi najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi pracy w domu. Weterani pracy w domu również mogą znaleźć przydatne wskazówki!

Określ swoje wymagania
Zanim wyjdziesz z biura, aby w końcu rozpocząć pracę w domu, zbierz wszystkie rzeczy, których będziesz potrzebować do wykonywania swojej pracy w niekonwencjonalnej przestrzeni. Może to być wszystko, od sprzętu, takiego jak drugi monitor, po dokumenty i dane kontaktowe. Prawdopodobnie po tygodniu pracy w domu znajdziesz więcej rzeczy, których przegapiłeś, ale przygotowanie podstaw przed wyjściem z biura nigdy nie zaszkodzi.

Organizacje, które mają już pracowników zdalnych, prawdopodobnie będą miały już określony budżet na sprzęt do domowego biura. Dowiedz się, jaki jest koszt i jakie przedmioty możesz kupić w ramach swojej konfiguracji. Konieczne może być również ustalenie, kto zapłaci za zwrot starego sprzętu, koszty wysyłki, zwrot kosztów itp.

Jeśli jesteś pierwszą osobą w swojej firmie, która pracuje w domu, ważne jest, aby od razu zapytać o potrzebne rzeczy. Twój menedżer lub szef może nie wiedzieć, czego potrzebujesz. Sprzęt będzie się różnić w zależności od Twojej roli zawodowej, ale upewnij się, że masz podstawy:

 • Duży monitor
 • Klawiaturę i mysz
 • Kamerkę internetową
 • Drukarkę, skaner, faks
 • Telefon lub aplikację VoIP
 • Dobrej jakości zestaw słuchawkowy z mikrofonem
 • Pracuj w regularnych godzinach
  Jednym z zagrożeń związanych z pracą w domu jest to, że utrzymanie regularnych godzin pracy może być trudne. Harmonogram pomoże Ci wyznaczyć granice i zrównoważyć pracę i życie osobiste. To kuszące, aby wstać z łóżka i usiąść przy biurku w piżamie. Może się to sprawdzać w przypadku niektórych osób, ale większość docenia regularne godziny pracy, nawet jeśli nie muszą iść do biura.

  Praca zdalna często oznacza, że musisz przedłużyć swoje godziny pracy, aby dostosować się do innych stref czasowych, zwłaszcza jeśli cały zespół pracuje z domu. Ale upewnij się, że nie jest to nie regułą. Poinformuj swoich współpracowników, że będziesz pracować w godzinach od 9:00 do 17:00. (lub jakikolwiek jest Twój harmonogram). Nie odbieraj e-maili ani połączeń poza normalnymi godzinami i pamiętaj o wylogowaniu się z systemów służbowych, takich jak czat lub grupy.

  Uwaga dotycząca pracy w piżamie. Praca w piżamie na ogół nie jest dobrym pomysłem. Jeśli i tak masz rozmowę wideo, będziesz musiał się ubrać, więc dobrym zwyczajem jest ubieranie się normalnie. Wybierz wygodną odzież sportową zamiast piżamy!

  Miej oddzielne miejsce do pracy
  Jeśli pracujesz w domu w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, ważne jest, aby mieć oddzielne miejsce do pracy. Nie każdy ma luksus domowego biura, ale powinieneś wyznaczyć miejsce do pracy w swoim domu.

  Może to być biurko w rogu salonu lub nawet stół kuchenny, ale jeśli to możliwe, staraj się unikać siedzenia przed telewizorem. Oddzielny pokój z drzwiami, które można zamknąć jest najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli jest mały (jak sypialnia gościnna lub przestrzeń na poddaszu).

  Oddzielny obszar roboczy jest niezbędny z wielu powodów. Dzięki niej członkowie Twojej rodziny wiedzą, że jesteś w pracy i nie można Ci przeszkadzać, chyba że jest to nagły wypadek. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz małe dzieci w domu po szkole. Pomaga również skupić się na pracy i zminimalizować czynniki rozpraszające.

  Dobrym pomysłem jest również oddzielenie sprzętu osobistego i roboczego. Zwiększa to bezpieczeństwo Twojego pracodawcy i nie musisz się martwić o przypadkowe wysłanie zdjęć z wakacji do swoich klientów.
  Wyróżnij również firmowy numer VoIP i numer telefonu osobistego. Większość nowoczesnych usług VoIP, takich jak VoIPstudio, umożliwia wykonywanie połączeń za pomocą aplikacji softphone na urządzeniu, więc korzystaj z tej funkcji.

  Unikaj rozpraszania
  To, że pracujesz w domu, nie oznacza, że jesteś sam. Możesz dzielić przestrzeń z partnerem, który również pracuje w domu lub z dziećmi i zwierzętami. Unikanie rozpraszania uwagi podczas pracy w domu może być trudne, gdy w zlewie widać stosy prania i naczyń lub gdy dzieci domagają się, żebyś się z nimi pobawił.

  Jak zawsze ważne jest ustalenie granic i oczekiwań. Poinformuj znajomych i członków rodziny o swoich godzinach pracy, aby wiedzieli, że nie powinni przychodzić bez zapowiedzi. Jasne, możesz odebrać paczkę od kuriera. W końcu to jedna z zalet pracy w domu! Ale to nie znaczy, że masz czas na kawę i pogawędkę w środku dnia.

  Rób przerwy
  Jaka jest polityka Twojej firmy w zakresie pory lunchu i przerw? Bądź ich świadomy i korzystaj z nich, nawet jeśli pracujesz w domu. W razie potrzeby planuj przerwy w kalendarzu, ponieważ wielu pracowników zdalnych o nich zapomina. Nawet jeśli dom jest wygodniejszy niż biuro, ważne jest, aby na jakiś czas odejść od komputera i telefonu.

  Nie wracaj do swojego biurka przed przerwą obiadową lub przerwą. Odpocznij całą godzinę, nawet jeśli jesz tylko przez 20 minut. Skorzystaj z okazji, aby wyjść na zewnątrz i zaczerpnąć świeżego powietrza lub wyprowadzić psa. Robienie przerw o tej samej porze każdego dnia pomaga również dzieciom zrozumieć, że będziesz dostępny w określonych porach. Jeśli mają pytanie, mogą poczekać, aż zrobisz sobie przerwę.

  Jeśli trudno Ci przestać pracować i zrobić sobie przerwę, możesz skorzystać z aplikacji, które zablokują Ci dostęp do komputera, gdy nadejdzie pora. Możesz również ustawić wygaszacz ekranu, który poinformuje Cię, ile czasu zostało Ci do przerwy. Pamiętaj, aby ustawić informacje o swojej obecności również w biurowym systemie VoIP, większość z nich ma wbudowane opcje, takie jak lunch lub przerwa.

  Komunikuj się ze swoim zespołem
  Komunikacja jest kluczowa, jeśli chcesz odnieść sukces i pracować wydajnie w domu. W rzeczywistości nadmierna komunikacja, gdy jesteś poza biurem, nie zaszkodzi. Proste nieporozumienia mogą doprowadzić do kryzysu, gdy nie możesz zobaczyć drugiej osoby ani ocenić jej tonu głosu. Podczas tworzenia e-maili ważne jest, aby mieć pozytywny ton.

  Jeśli Twój pracodawca nie ma jeszcze dobrej usługi VoIP, czas w taką zainwestować. Twój system telefoniczny powinien obejmować wszystkich pracowników – czy to w biurze, czy w domu – w przypadku rozmów grupowych, czatów i wideokonferencji. Wirtualne spotkania i czaty grupowe są koniecznością, gdy połowa zespołu jest rozproszona po całym świecie.

  Baw się
  Ważne jest również, aby dobrze się bawić z kolegami. Jedną z rzeczy, której brakuje większości pracowników pracujących w domu, są swobodne kontakty towarzyskie. Zrób więc, co możesz, aby wirtualnie spędzać czas ze współpracownikami, nawet jeśli w ciągu dnia nikt nie przebywa w tym samym biurze.

  Zaimprowizowana godzina towarzyska lub wirtualny happy hour na koniec tygodnia to świetny pomysł dla zdalnych zespołów. Dziel się dowcipami i GIF-ami z członkami zespołu, rozmawiaj o niebezpieczeństwach związanych z pracą w domu z dziećmi lub udostępniaj zdjęcia psa lub kota, które przeszkadzają w pracy. Połącz to z rozmowami grupowymi i czatami wideo. Możesz nawet spotkać się osobiście jako zespół w lokalnej kawiarni, jeśli to możliwe.

  Dobra usługa VoIP powinna być na tyle elastyczna, aby spełniać Twoje potrzeby komunikacyjne, niezależnie od tego, czy uczestniczysz w wirtualnym szkoleniu, czy spędzasz czas z kolegami po pracy. Powinieneś być w stanie z łatwością przełączać się między połączeniami głosowymi, czatem i wideokonferencjami.

  VoIPstudio oferuje wszystkie funkcje, których potrzebujesz, a także niektóre. Jesteśmy przekonani, że możemy zapewnić najlepsze wrażenia z VoIP Zapisz się na 30-dniowy bezpłatny okres próbny już dziś!

  Wszystko gotowe żeby skorzystać z VoIPstudio?

  Zacznij darmowy 30 dniowy okres próbny, bez podawania danych karty kredytowej!

  Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

  Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

  Rozpocznij okres próbny! Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny

  Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny teraz, dane Twojej karty kredytowej nie są potrzebne!