Do szybkiego poczytania | 20/04/2023

Jak działają aplikacje VoIP?

VoIP phone service background
Usługa VoIP | VoIP

VoIP zmienia nie tylko technologię zaplecza, która obsługuje dzisiejsze połączenia głosowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych telefonów stacjonarnych, VoIP może być używany w dowolnym miejscu – nie jesteś ograniczony do określonej lokalizacji ani przywiązany do swojego biurka. Jedną z wielu zalet korzystania z VoIP jest to, że Twoja organizacja niekoniecznie potrzebuje telefonów IP do wykonywania połączeń. Ponieważ VoIP z definicji współpracuje ze standardowymi protokołami IP, może świadczyć usługi głosowe dla dowolnego urządzenia, od komputera stacjonarnego po smartfon.

Oczywiście sporo firm i tak kupuje telefony IP i jest wiele powodów, dla których tak się dzieje. Ale nie każdy może sobie na nie pozwolić, a nawet ich potrzebuje. Przedsiębiorcy, właściciele małych firm, freelancerzy itp. mogą nawet nie zawracać sobie głowy telefonami stacjonarnymi, zamiast tego wybierają telefony programowe na wielu typach sprzętu, takich jak telefony, tablety, laptopy i inne komputery.

W rzeczywistości nawet większe organizacje często stwierdzają, że nie każdy pracownik potrzebuje telefonu IP z najwyższej półki. Na przykład pracownicy działu sprzedaży mogą preferować korzystanie z aplikacji mobilnych VoIP, jeśli spędzają dużo czasu w podróży i tak naprawdę nie mają wydzielonej przestrzeni biurowej. Wszystko to jest możliwe dzięki aplikacjom lub oprogramowaniu VoIP, często określanym jako telefony programowe. Istnieją aplikacje VoIP dostępne dla praktycznie każdej platformy komputerowej, co znacznie ułatwia osobom fizycznym obejście się bez telefonów przewodowych.

JAK DZIAŁAJĄ APLIKACJE VOIP?

Aplikacje VoIP działają, ponieważ funkcjonują w oparciu o protokół SIP. Korzystanie z SIP oznacza, że każde urządzenie z odpowiednim oprogramowaniem może zarejestrować się jako punkt końcowy i służyć do wykonywania połączeń. W wielu przypadkach dostawcy VoIP sami opracowują i utrzymują różne aplikacje dla swoich usług. Z drugiej strony są dostawcy, którzy wolą nie ograniczać wyboru swoich klientów i zamiast tego umożliwiają swoim usługom działanie z aplikacjami innych firm.

Nawiązywanie połączenia VoIP nadal wymaga mikrofonu i głośników. Tak więc aplikacje zainstalowane na komputerze stacjonarnym lub laptopie mogą korzystać z wbudowanego sprzętu lub podłączonych zewnętrznie zestawów słuchawkowych do połączeń. Mobilne aplikacje VoIP zapewniają tę samą funkcjonalność na najnowszych smartfonach. Istnieje wiele aplikacji skierowanych do określonych segmentów rynku. Niektóre oprogramowanie będzie działać tylko z wybranymi usługami VoIP, inne będą działać tylko na określonych platformach mobilnych i tak dalej.

Jednak są też programiści, którzy dostarczają aplikacje dla różnych platform, z których niektóre mogą być dostosowywane przez firmy za pomocą własnego niestandardowego logo, kolorów i obrazów marki. Jedną z takich aplikacji jest Zoiper, która jest dostępna dla systemów Windows, Android, iOS, Windows Phone, Linux, Mac, a nawet dla zwykłych starych przeglądarek internetowych! W przypadku niektórych firm zakup usługi VoIP od jednego dostawcy i wdrożenie niestandardowych aplikacji, takich jak Zoiper, od innego może być optymalnym wyborem dla ich potrzeb.

JAK ZOIPER DZIAŁA NA KOMPUTERACH

Gdy firma zakupi usługi VoIP od dostawcy, może korzystać z aplikacji Zoiper do wykonywania połączeń. Zoiper współpracuje z różnymi usługami z wielu krajów, a nawet wskazuje klientom dostawców ze swojej strony internetowej, jeśli jeszcze nie mają usługi. Firma może następnie rozpowszechniać aplikację Zoiper wśród swoich pracowników.

Mała firma może po prostu skierować użytkowników do aplikacji i pozwolić im pobrać lub zainstalować ją samodzielnie, korzystając z poświadczeń konta od dostawcy VoIP. Większe organizacje mogą dystrybuować aplikację za pomocą zdalnej instalacji i innych metod udostępniania. W obu scenariuszach po zainstalowaniu Zoipera na komputerze można łatwo rozpocząć wykonywanie połączeń.

JAK ZOIPER DZIAŁA NA KOMÓRKACH

Proces działa podobnie na platformach mobilnych. Aplikacje Zoiper są dostępne w odpowiednich sklepach z aplikacjami na każdej platformie. Po zainstalowaniu go użytkownik może normalnie wykonywać połączenia, korzystając z numeru służbowego, nawet na urządzeniu osobistym (jeśli pozwala na to polityka BYOD organizacji). Firmy, które dostarczają telefony swoim pracownikom, mogą również instalować je zdalnie wszystkim użytkownikom jednocześnie lub etapami według działu, lokalizacji biura itp.

DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z APLIKACJI VOIP?

Aplikacje VoIP skutecznie wypełniają lukę między połączeniami głosowymi a innymi formami nowoczesnej komunikacji cyfrowej. Weźmy za przykład pocztę elektroniczną. Współcześni pracownicy oczekują dostępu do swojej skrzynki odbiorczej bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystają lub w jakim miejscu pracują danego dnia. Dlaczego to samo nie miałoby dotyczyć połączeń głosowych?

Bez aplikacji VoIP użytkownicy nadal byliby przywiązani do swoich telefonów stacjonarnych. W świecie, w którym wiele osób na co dzień pracuje zdalnie lub z domu, taka sytuacja rodziłaby wiele problemów. Chociaż telefony VoIP są w pewnym sensie przenośne – mogą być urządzeniami typu plug and play dzięki automatycznemu udostępnianiu – po prostu nie można ich nosić ze sobą wszędzie. Korzystając z aplikacji VoIP na laptopach i telefonach komórkowych, które pracownicy już mają przy sobie, połączenia głosowe mogą być używane tak samo jak poczta elektroniczna, komunikatory i inne nowoczesne kanały komunikacji.

Wszystko gotowe żeby skorzystać z VoIPstudio?

Zacznij darmowy 30 dniowy okres próbny, bez podawania danych karty kredytowej!

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Rozpocznij okres próbny! Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny

Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny teraz, dane Twojej karty kredytowej nie są potrzebne!