Do szybkiego poczytania | 16/01/2018

Jak działa domofon VoIP?

VoIP phone service background
VoIP dla firm

Wraz z powszechnym stosowaniem technologii VoIP niektóre starsze funkcje odeszły na dalszy plan. Dobrym przykładem jest faksowanie, w którym coraz więcej firm przechodzi na cyfrowe faksy obsługujące VoIP. Innym przykładem są rozmowy interkomowe. Systemy domofonowe były kiedyś szeroko stosowane, chociaż nie są ograniczone do konkretnych przypadków. Jednak dla firm, które potrzebują tej funkcji, niektórzy dostawcy usług VoIP oferują ją przynajmniej w niektórych planach.

Czym to jest system domofonowy ?

Tradycyjnie system domofonowy to samodzielny system głosowy używany w budynku lub kampusie. Możesz znaleźć domofony zamontowane na stałe na zewnątrz budynków, takich jak domy mieszkalne lub obszary w kampusie biurowym. Inne organizacje korzystające z domofonów to szkoły i uczelnie. Systemy nie są podłączone do głównej sieci PSTN i służą do kontroli dostępu do określonych miejsc.

Połączenia interkomowe VoIP

Niektórzy usługodawcy oferują tę funkcję klientom korporacyjnym do połączeń wewnętrznych. Połączenia interkomowe umożliwiają użytkownikom wybieranie numeru wewnętrznego w biurze, podobnie jak zwykłe połączenie. Jednak zamiast dzwonić urządzenie automatycznie odbierze połączenie. Możesz użyć tej funkcji do szybkich rozmów między współpracownikami, kontroli dostępu do budynku, ogłaszania gości lub pingowania. Połączenia interkomowe są zwykle bezpłatne i nie wiążą się z żadnymi opłatami od usługodawcy.
Połączenia interkomowe nie zawsze wymagają dedykowanego sprzętu, takiego jak telefon stacjonarny. Niektórzy dostawcy oferują oprogramowanie komputerowe i mobilne, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z systemu domofonowego z dowolnego urządzenia. Ta funkcja jest domyślnie wyłączona. Będziesz musiał włączyć i skonfigurować ją w określonych jednostkach. Proces konfiguracji jest prosty i zwykle odbywa się za pośrednictwem pulpitu internetowego.

Gdzie i kiedy używać połączeń domofonowych VoIP

Domofon VoIP i dzwonki do drzwi

Kontrolowanie dostępu jest jednym z najczęstszych zastosowań systemów domofonowych. Organizacje mogą podłączyć brzęczyki przy drzwiach do swoich systemów telefonicznych VoIP tak samo, jak każdy inny telefon SIP. Jednak zamiast odbierać połączenia, brzęczyk umożliwia dostęp osobom postronnym. Ta funkcja to świetny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa i obserwowanie, kto może wejść do określonych obszarów budynku.

Te brzęczyki są popularne w szkołach i uczelniach, magazynach, serwerowniach i podobnych lokalizacjach. Niektóre jednostki są w stanie przesyłać zarówno wideo, jak i audio. Możesz nawet nagrać materiał do późniejszego odtworzenia w celu monitorowania. Integracja systemu telefonicznego z systemami nadzoru (takimi jak CCTV) może wzmocnić istniejące systemy bezpieczeństwa.

Zapowiedź gości

Czasami nie chcesz dzwonić ale nadal musisz przekazać informacje, takie jak odwiedzający wchodzący do budynku. Połączenia interkomowe są na to świetnym sposobem. Recepcjonistka lub ochroniarz może informować o gościach przez interkom i w przeciwieństwie do zwykłych połączeń nie musi czekać, aż ktoś odbierze telefon.

Przekazywanie zaparkowanych połączeń

W biurze jest więcej niż prawdopodobne, że niektóre połączenia przychodzące trzeba przekierować do właściwej osoby. W zależności od konkretnej konfiguracji możesz połączyć kilka funkcji VoIP, aby osiągnąć to samo. Załóżmy, że musisz przekazać połączenie do kolegi. Możesz zaparkować połączenie, a następnie domofonować drugą osobę przed przekazaniem rozmówcy.

Awaryjny system rozgłaszania i przywołania

Funkcja połączeń interkomowych VoIP może być również użyteczna podczas konfigurowania systemu transmisji alarmowych w całym kampusie biurowym lub szkolnym. Ponieważ urządzenie zasadniczo zachowuje się jak każdy inny punkt końcowy SIP, można go używać do wysyłania powiadomień alarmowych lub innych pilnych wiadomości, gdy użytkownicy są rozproszeni po wielu budynkach.

W zależności od potrzeb można skonfigurować jednostki interkomu tak, aby komunikowały się ze sobą. Chociaż możesz wykonywać połączenia interkomowe z telefonu SIP, możesz potrzebować samodzielnych jednostek, jeśli budujesz system transmisji alarmowej.

Korzyści z korzystania z interkomu VoIP

Przed VoIP organizacje potrzebowały osobnego systemu interkomowego do komunikacji lokalnej. Teraz dostawcy usług VoIP oferują to jako odrębną funkcję w swoich planach. Dzięki temu jest przydatny do poprawy komunikacji w biurze, zwiększenia bezpieczeństwo budynku i monitorowania dostępu do bezpiecznych obszarów.

Bezpieczeństwo – zarówno fizyczne, jak i wirtualne – jest kluczowym problemem dla organizacji w 2018 roku. Ponieważ hakerzy coraz częściej sięgają po techniki socjotechniki, aby złamać zabezpieczenia, kontrola dostępu z wykorzystaniem VoIP może zwiększyć bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko. Zmuszenie pracowników do identyfikacji i uwierzytelnienia się przed wejściem odstrasza przestępców przed wykorzystywaniem niczego niepodejrzewających pracowników.

Drzwi do budynków to nie jedyne punkty dostępu, w których przydatne są domofony. Możesz nawet kontrolować dostęp między różnymi piętrami tego samego budynku, tak aby tylko upoważniony personel mógł wejść.

Wszystko gotowe żeby skorzystać z VoIPstudio?

Zacznij darmowy 30 dniowy okres próbny, bez podawania danych karty kredytowej!

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Rozpocznij okres próbny! Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny

Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny teraz, dane Twojej karty kredytowej nie są potrzebne!