Do szybkiego poczytania | 15/02/2023

Co to jest PBX i jak działa

VoIP phone service background
Usługa VoIP | VoIP

Zastanawiasz się czym jest centrala telefoniczna? Jak działa? Centrale abonenckie są integralną częścią komunikacji biznesowej od dziesięcioleci. Skrzynki te umożliwiają użytkownikom przedsiębiorstwa współdzielenie wspólnych zasobów, takich jak linie telefoniczne, zamiast instalowania oddzielnej linii dla każdego pracownika lub biurka. Termin PBX może brzmieć staroświecko, ale organizacje używają ich nawet dzisiaj jako szkieletu dla komunikacji głosowej w przedsiębiorstwie.

CZYM JEST PBX?

Podstawowa struktura centrali PBX składa się z linii i stacji. Linie to po prostu połączenia z siecią PSTN dostarczane przez usługodawcę. Stacje to punkty końcowe, takie jak telefony stacjonarne, faksy lub terminale kart kredytowych. Bez centrali PBX firma może być zmuszona do zakupu i zainstalowania 200 oddzielnych linii, jeśli zatrudnia 200 pracowników. Połączenia między użytkownikami w tym samym biurze są również rozliczane za minuty, tak jak połączenia zewnętrzne.

Instalując system PBX, firma jest w stanie poprawić wydajność i zaoszczędzić koszty. Skrzynka umożliwia pracownikom dzwonienie do kolegów po prostu przez wybranie trzy- lub czterocyfrowego numeru wewnętrznego. Te lokalne połączenia nie są obciążone dodatkowymi opłatami i są całkowicie bezpłatne, co zapewnia, że nie ma żadnych przeszkód dla produktywnej współpracy. Centrala PBX umożliwia użytkownikom również współdzielenie linii zewnętrznych, tzn. firma może zakupić tylko 20-30 linii, które mogą być współdzielone pomiędzy 200 użytkowników.

System działa, ponieważ wszystkich 200 pracowników prawdopodobnie nie będzie wykonywać połączeń telefonicznych w tym samym czasie. Liczba linii stawia limit na maksymalną liczbę jednoczesnych połączeń, a to, ile kupić, będzie zależało od potrzeb biznesowych, wielkości połączeń i historii. Na przykład, call center będzie potrzebować więcej linii niż sklep detaliczny.

ELEMENTY SYSTEMU PBX

PBX zazwyczaj obejmuje:

  1. Skrzynka, szafka lub szafa, która służy jako obudowa dla części wewnętrznych
  2. Konsola rozdzielcza dla operatorów do łączenia połączeń przychodzących i wychodzących
  3. Kontrolery/komputery do przetwarzania danych
  4. Szyny lub linie łączące PBX z PSTN
  5. Karty logiczne, przełączające, zasilające i inne niezbędne urządzenia potrzebne do działania centrali PBX
  6. Punkty końcowe w postaci telefonów biurkowych, faksów, terminali kart kredytowych itp.
  7. Zasilanie
  8. Wszelkie dodatkowe urządzenia wymagane do dodania funkcjonalności takich jak poczta głosowa, grupy dzwoniących itp.

EWOLUCJA SYSTEMÓW PBX

Najwcześniejsze systemy PBX wymagały operatorów ludzkich i były również nazywane centralami. Kiedy do firmy przychodziło połączenie zewnętrzne, dzwoniący mógł zapytać o dział lub konkretną osobę i był z nimi łączony przez operatora. Podobnie, gdyby pracownik chciał wykonać połączenie, operator połączyłby go z dostępną linią miejską. Jeśli organizacja miała dużą liczbę połączeń, do obsługi wszystkich połączeń potrzebnych było kilkudziesięciu operatorów.

Z czasem te ręczne rozdzielnice zostały zastąpione rozwiązaniami elektromagnetycznymi, a następnie elektronicznymi. Najnowsze wcielenie systemów PBX może obsługiwać telefonię IP i łączyć telefony stacjonarne IP lub inne punkty końcowe z magistralami SIP zamiast bardziej tradycyjnych linii PSTN. Systemy te nazywane są IP PBX.

ON PREMISE VS HOSTED PBX

Centrala PBX może być zlokalizowana w siedzibie organizacji (on-premise) lub usługodawcy (hostowana). Chociaż terminy „on-premise” i „hosted PBX” stały się popularne wraz z pojawieniem się VoIP, koncepcja ta istnieje nawet w przypadku telefonów stacjonarnych.

Większe korporacje na ogół kupowały i utrzymywały własne rozwiązania PBX, podczas gdy mniejsze firmy mogły zdecydować się na system centrex. Oznaczało to, że centrala PBX znajdowałaby się w siedzibie usługodawcy, uwalniając klienta od kłopotów z konserwacją.

Obecnie hostowana PBX ma inne znaczenie niż oryginalna implementacja centerx. Nazywane są również cloud PBX, ponieważ cała funkcjonalność jest dostarczana przez Internet przez usługodawcę do wielu klientów. Zasadniczo staje się oprogramowaniem jako usługą (SaaS) podobnym do hostowanej poczty e-mail lub oprogramowania biurowego.

ANALOGOWE VS IP PBX

Najwcześniejsze systemy PBX były maszynami analogowymi i musiały być obsługiwane ręcznie przez osobę. Skrzynki zostały zaprojektowane do współpracy z przełącznikami obwodów, które tworzą szkielet sieci PSTN. Linie miedziane łączyły centralę PBX z siecią publiczną, a połączenia musiały być fizycznie okablowane przez techników z firmy telefonicznej. Z tego powodu wszelkie przesunięcia lub uzupełnienia wymagały długiego czasu na wdrożenie i często oznaczały czas kilku dni.

Systemy te były proste do wdrożenia, ale brakowało im elastyczności i możliwości rozbudowy. Chociaż można było dodawać moduły w celu zapewnienia dodatkowych funkcji, po prostu nie było możliwości zintegrowania ich z cyfrowymi kanałami komunikacji, takimi jak komunikatory, udostępnianie ekranu i inne nowoczesne technologie. Konfigurowanie wszelkich zmian w systemie zajęło dużo czasu, a organizacje muszą w tym celu utrzymywać wewnętrznych ekspertów.

Nowoczesne skrzynki IP PBX są znacznie bardziej elastyczne i można je dostosować. Zamiast linii miedzianych łączących PSTN z centralą PBX, systemy te są zaprojektowane do korzystania z łączy SIP trunk do połączeń IP. Połączenia głosowe są kierowane przez Internet z wykorzystaniem tej samej sieci danych, z której organizacja korzysta już do innych celów, takich jak udostępnianie dokumentów i przesyłanie plików. Każda nowoczesna centrala IP PBX jest dostarczana z graficznym interfejsem użytkownika lub pulpitem nawigacyjnym online do konfigurowania ustawień.

Przeniesienia, uzupełnienia i usunięcia można wykonać w ciągu kilku godzin, bez czekania na przybycie technika z firmy telefonicznej. W przypadku hostowanej lub chmurowej centrali PBX może to być tak proste, jak zażądanie od dostawcy dodatkowych linii, które można wdrożyć natychmiast lub maksymalnie w ciągu kilku godzin. Wraz z rozprzestrzenianiem się połączeń VoIP, skromna centrala PBX zyskała wiele nowych funkcji i zestawów narzędzi. Dodano dodatkowe funkcje, takie jak wizualna poczta głosowa, faksowanie IP, komunikatory internetowe, informacje o obecności itp., które zapewniają lepszą funkcjonalność dostosowaną do nowoczesnych procesów biznesowych.

Wszystko gotowe żeby skorzystać z VoIPstudio?

Zacznij darmowy 30 dniowy okres próbny, bez podawania danych karty kredytowej!

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Rozpocznij okres próbny! Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny

Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny teraz, dane Twojej karty kredytowej nie są potrzebne!