Do szybkiego poczytania | 18/05/2021

8 pierwszych kroków do trunkingu SIP

VoIP phone service background
VoIP dla firm

SIP Trunking (Session Initiation Protocol) jest źródłem wielu rozmów. Niektóre firmy obawiają się jednak, że może to prowadzić do oszustw telefonicznych i szpiegostwa korporacyjnego.

Istnieje bowiem obawa, że dasz dostęp do rozmów telefonicznych osobom trzecim. Jednak pomimo obaw sukcesywnie rośnie liczba technologii trunkingowych. Badania pokazują, że do 2023 r. Liczby te mogą osiągnąć 12,70 mld USD, w porównaniu z 7,63 mld USD w 2018 r.

W naszym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie skonfigurować łącze trunkingowe SIP. Możesz zabezpieczyć swoje sieci i linie telefoniczne za pomocą technologii, aby jednak zyskać jak najwięcej musisz dobrze zintegrować SIP z procedurami organizacyjnymi.
Pomoże to usunąć wszelkie luki w zabezpieczeniach, które mogą przyczyniać się do negatywnego postrzegania przez rynek łączy trunkingowych SIP.

Kroki do skonfigurowania trunkingu SIP

Trunking SIP to proces zapewniania dostępu do zwykłej sieci telefonicznej (PSTN) za pośrednictwem szerokopasmowego połączenia internetowego. Pozwala na wiele połączeń z jednej linii poprzez wykorzystanie przepustowości.

Dzięki temu unikasz uzależnienia od poszczególnych przychodzących linii komunikacyjnych. Zapewnia to również oszczędności dla firmy i doskonale nadaje się do skalowania komunikacji.

Przyjrzyjmy się krokom, które musisz wykonać, aby skonfigurować SIP trunking.

1.Zaktualizuj oprogramowanie sprzętowe

Oprogramowanie oparte na chmurze może posiadać słabe punkty, które mogą wykorzystać cyberprzestępcy. Musisz być więc na bieżąco z aktualizacjami oprogramowania sprzętowego. Pomaga to radzić sobie z wszelkimi możliwościami oszustw w sieci.

Używaj tylko bezpiecznych połączeń

Praktyki organizacyjne mogą być najsłabszym ogniwem, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Na luki w zabezpieczeniach składa się wiele czynników.
Obejmują one zdalną lub mobilną siłę roboczą oraz procedury Bring Your Own Devices (BYOD). Nie możemy też ignorować SaaS w chmurze i luk w sieciach wewnętrznych. Firmy muszą zmagać się z większym zapotrzebowaniem na funkcjonalności sieciowe.

Jednak te same są głównym celem dla hakerów, którzy szukają luk, które dadzą im dostęp do Twoich sieci. Następnie kierują reklamy na korporacyjne konta danych i komunikacyjne.

Połączenia SIP przechodzą przez Internet. Oznacza to, że wszelkie wyzwania związane z bezpieczeństwem w Internecie mogą znaleźć się w łączu trunkingowym. Hakerzy mogą atakować pakiety danych, powodując naruszenia lub utratę informacji.

Firma nie będzie również zabezpieczona przed szpiegowaniem lub podsłuchiwaniem. Pozyskane dane mogłyby być wykorzystane przez inne organizacje, takie jak agencje wywiadowcze czy konkurencję.

Niezbędna jest więc inwestycja w bezpieczne protokoły połączeń. Wirtualne sieci prywatne zapewniają  większe bezpieczeństwo. Istotne jest, aby zniechęcać do korzystania z publicznych lub niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.

Warto również rozważyć użycie serwerów proxy dla dodatkowego bezpieczeństwa. Możesz poruszać się po przestrzeni cyfrowej z zachowaniem całkowitej anonimowości. Nie musisz się martwić, że hakerzy zobaczą Twoją lokalizację na podstawie Twojego adresu IP.

Proxy będzie również szyfrować dane, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo Twoich informacji. Inne środki bezpieczeństwa obejmują zapory ogniowe, oprogramowanie antywirusowe, a nawet oprogramowanie antyszpiegowskie.

3. Bądź wybredny jeśli chodzi o swojego dostawcę SIP

Wybierz odpowiedniego dostawcę SIP dla swojej organizacji. Włącz zapory ogniowe, aby tylko zaufane połączenia miały dostęp. Będziesz także musiał zaktualizować białą listęj adresów IP. Wykonanie tego krytycznego kroku pozwoli Ci zablokować wszystkie konta, których nie autoryzowałeś.

4.Użyj swojego adresu IP do uwierzytelniania kont

Zabezpieczanie sieci IP ma kluczowe znaczenie. Jednym ze sposobów jest ograniczenie ilości adresów IP, którym zezwalasz na dostęp do zasobów telefonicznych. To może nie być najlepsza praktyka, ale przynajmniej jest to pierwszy krok. Zapewnia sposób śledzenia i przypisywania uprawnień tym, którzy mogą dzwonić lub wysyłać wiadomości, korzystając z Twoich zasobów.

Jednak wyzwanie pojawia się, gdy zdalni użytkownicy logują się przy użyciu dynamicznych adresów IP. Masz możliwość umieszczenia na czarnej liście tych, które mogą stanowić obszary zagrożeń.

Poświęć trochę czasu na znalezienie odpowiednich narzędzi do sprawdzania plików. Niektóre narzędzia mogą również blokować dostęp po wielu próbach podania hasła. Działa to dobrze w przypadku hakerów, którzy uruchamiają serię kombinacji w celu znalezienia prawidłowego hasła.

5. Wybierz właściwe hasła

Czy wiesz, że złamanie hasła może zająć kilka minut? Cyberprzestępcy zwiększają poziom wyrafinowania, korzystając z zaawansowanych technologii.

Jednak wiele osób ułatwia hakerom uzyskanie dostępu. Niewiele osób poświęca czas by utworzyć złożone hasła. Najczęściej więc sięgają daty urodzin, rocznic lub kombinacje nazw. W najgorszym przypadku używają tego samego hasła do wielu kont.

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest połączenie liter, cyfr i symboli w jedym haśle. Powinieneś mieć unikalne hasło dla wszystkich obszarów, w tym poczty głosowej i telefonów. Nie trzymaj się tylko jednego hasła. Pamiętaj również o regularnej zmianie haseł. Dzięki tym prostym krokom możesz zaoszczędzić sobie kłopotów z rozwiązywaniem problemów SIP i VoIP. Gotrunk posiada hasło administratora, które należy zabezpieczyć i nie udostępniać innym osobom.

6. Dowiedz się, jak działają Twoi dostawcy

Przed zarejestrowaniem się u jakiegokolwiek usługodawcy poświęć trochę czasu na zrozumienie, w jaki sposób działa. Sprawdź też, co mają do zaoferowania Tobie jako klientowi. Potrzeby Twojej organizacji określą wybrane przez Ciebie usługi trunkingu SIP.

Wybierając operatora powinieneś kierować się kilkoma czynnikami. Czy na przykład masz jasność co do tego, w jaki sposób wykonywane są połączenia? Czy możesz zażądać dodatkowego bezpieczeństwa poprzez szyfrowanie?

7.Pobranie kodu źródłowego z zaufanych repozytoriów

Istnieje wiele repozytoriów kodu źródłowego dostępnych online, od GitHub i Bitbucket po mniej znane, ale przydatne hosty repozytoriów spełniające określone potrzeby. Każdy z nich przemawia do różnych użytkowników i ich konkretnych projektów: projektów open-source, projektów dla wielu deweloperów i nie tylko. Mając do wyboru wiele różnych hostów, problem polega na określeniu bezpieczeństwa repozytorium kodu.

Wreszcie, zdarzają się również wdrożenia PBX, które są zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Może to spowodować, że Twoja centrala PBX może być używana do przetwarzania połączeń spamowych i wykorzystywania kredytu na rozmowy po podłączeniu usługi trunk.

Zdecydowanie zalecamy pobieranie plików instalacyjnych centrali PBX wyłącznie ze strony producenta lub zaufanego źródła. Jeśli rozszerzasz swoją centralę PBX o pakiety, korzystaj tylko z zaufanych repozytoriów.

8. Wytyczne producentów podczas wdrażania PBX

Każdy producent centrali PBX ofertuje przewodniki z zaleceniami i protokołami do przestrzegania podczas wdrożenia. Przed ustawieniem centrali PBX w środowisku produkcyjnym zapoznaj się z tymi procedurami i zaleceniami, aby upewnić się, że wdrożenie spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Zobacz kilka przykładów przewodników:
3cx
Free PBX community
Asterisk PBX systems
Yeastar

Podsumowując

Musisz chronić swoje sieci przed oszustami i cyberprzestępcami. Zaczyna się od zabezpieczenia SIP i całego systemu. Przyjrzeliśmy się kilku krokom prowadzącym do trunkingu SIP powyżej. Wdrażając je, możesz być pewien bezpieczniejszych połączeń telefonicznych.

Wszystko gotowe żeby skorzystać z VoIPstudio?

Zacznij darmowy 30 dniowy okres próbny, bez podawania danych karty kredytowej!

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Tysiące firm na całym świecie zaufało VoIPstudio oraz powierzyło nam swoją komunikację biznesową. Dlaczego nie zaufasz nam i Ty?

Rozpocznij okres próbny! Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny

Rozpocznij darmowy 30 dniowy okres próbny teraz, dane Twojej karty kredytowej nie są potrzebne!